Всяка година през март много страни преминават към лятно часово време, премествайки часовниците си с един час напред. Но какво ще стане, ако не направите това? Учените предупреждават, че ако не смените часовниците, това може да доведе до проблеми със здравето, производителността и дори безопасността. Нека да разберем какви са последствията от пренебрегването на лятното часово време.
Какво се случва, ако не смените часовниците си към лятно часово време?
Преходът към лятното часово време е с цел оптимизиране на светлата част от деня. Вече е ясно, че реално няма енергийни спестявания, но има други причини. Ако напуснете „зимното“ време, тялото, техническите системи и дори работните графици могат да се провалят.
Нарушаване на биоритмите
Според професора от Станфордския университет Уилям Д. Коулман прекратяването на лятното часово време може да наруши циркадните ритми. Човекът ще се събуди и ще заспи в неподходящ момент, което може да доведе до хронична умора и проблеми със съня.
Само си представете, че се събуждате в 4-5 сутринта, защото вече се разсъмва, и започвате да заспивате в 8 вечерта, защото вече сте много уморени.
Намалена производителност
Изследване на Американската психологическа асоциация показва, че графиците, които не са синхронизирани със светлата част на деня, намаляват концентрацията и ефективността. Това е особено важно за служителите в офиса и училището.
Проблеми със сигурността
Нарушаването на синхронизацията с транспортните разписания може да доведе до смущения в железопътния, въздушния и автомобилния транспорт. Научно изследване на National Sleep Foundation показа, че това води до увеличаване на броя на злополуките.
Неизправности в оборудването
Някои автоматизирани системи и сървъри работят по сезонен график. Изоставянето на лятното часово време може да причини грешки в софтуера, графиците и банковите операции.
Влошаване на психо-емоционалното състояние
Поради изоставянето на лятното часово време хората ще започнат да изпитват по-потиснато настроение, апатия и депресия. За мнозина това състояние, което се случва през късната есен или зимата, ще продължи почти през цялата година.
„Нашите мозъци са чувствителни към количеството дневна светлина. Ако останете на зимно часово време, рискувате да получите повече тъмнина вечер, което може да допринесе за депресивни настроения“, обяснява неврологът Сара Бланш от Медицинското училище в Харвард.
Какво казват учените за отказването от лятното часово време
Някои изследователи, като д-р Рут Оуенс от Лондонския университетски колеж, смятат, че липсата на смяна на часовниците може да бъде от полза за определени региони с хроничен недостиг на светлина през зимата. В по-голям мащаб обаче това създава повече проблеми, отколкото решава.
Д-р Джеймс Уитакър от Центъра за изследване на съня към Оксфордския университет добави: „Дори да не си синхронизиран с дневната светлина за един час увеличава риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.“
„Неприлагането на сезонни промени в часовото време без съответните промени в работния график може да влоши качеството на съня и цялостното благосъстояние на населението“, каза професор Лиза Кели от Калифорнийския университет в Бъркли.
Професор Марк Лорънс от Европейския център по хронобиология посочва, че лятното часово време помага за по-доброто синхронизиране на активността на хората с естествения светлинен ритъм. Отмяната му без цялостен анализ на последствията е рискована стъпка.
„Нашето изследване показва, че постоянното зимно време е свързано с по-високи нива на депресия и тревожност през есента и зимата“, каза д-р Катрин Уилсън от Харвардското училище по обществено здраве T.H.
Да не сверяваш часовника не означава просто да забравиш да смениш стрелките. Това е рискът от нарушаване на биоритмите на човек, попадане в извънредна ситуация или загуба на ефективност на работа.