Смартфоните станаха част от живота ни и много хора не могат да си представят деня си без джаджа. Учените изследват въздействието на смартфоните върху хората, по-специално върху мозъка, и правят някои сензационни открития.
Изследователи от университетите в Хайделберг и Кьолн поканиха доброволци да участват в експеримент и ги помолиха да ограничат използването на смартфони за 72 часа. По време на наблюдението те използвали ядрено-магнитен резонанс (MRI) и психологически тестове, за да регистрират промените в мозъчната активност на участниците.
По време на ЯМР на участниците бяха показани изображения, свързани с телефони, както и неутрални изображения. Резултатите показват, че изображенията, свързани с телефони, карат хората да активират области от мозъка, свързани с наградата и желанието. Това е подобно на реакцията на мозъка при пристрастяване към определени вещества – никотин или алкохол.
Всъщност този резултат предполага, че смартфоните могат да бъдат пристрастяващи и могат да повлияят на системите на допамин и серотонин.
Психологическите тестове обаче не показват значителни промени в настроението на участниците. Напротив, някои доброволци съобщават за подобряване на настроението си. Въпреки че няма научни доказателства в подкрепа на тази тенденция.
Сега учените планират да проведат допълнителни изследвания, за да определят защо използването на смартфони причинява такива промени в мозъка.
Те също така отбелязват, че е важно в бъдещите проучвания да се прави разлика между двата фактора – желанието за използване на смартфон и желанието за социално взаимодействие, тъй като тези два аспекта са свързани.