Според опитни лозари през пролетта, след топенето на снега, реколтата трябва да се подхрани.
Няма причина да се съмняваме в думите им, затова ще побързаме да споделим вариантите за торове, които могат да се използват за грозде през този период.
Важна забележка: за да сте сигурни, че се абсорбират по-добре, добавете хранителните смеси не в самата почва под храстите, а в специални дренажни тръби.
За да задоволите нуждата на гроздето от азот, пригответе смес от 2 супени лъжици суперфосфат, 1 чаена лъжичка калиев сулфат и 1 супена лъжица амониев нитрат.
През третата година от живота на гроздето поливайте храстите със смес от 40 г суперфосфат, същото количество урея, 30 г натриев сулфат и 10 л вода.
За листно подхранване са подходящи 1 г железен сулфат, 15 г борна киселина, 20 г лимонена киселина и 40 г урея, разтворени във вода.
Ако храстите са млади, се препоръчва да се приготви тор на базата на пилешки тор.
Една шепа кокоши тор се залива с 20 литра вода и след седмица мястото с гроздето се полива. Това трябва да се прави не повече от веднъж годишно.
За тази култура можете да използвате и пресен конски или кравешки тор.
Торът се приготвя, като 3 кофи вода се смесват с 1 кофа оборски тор. Когато сместа се накисва – а това отнема около 1-2 седмици – тя трябва да се разреди с вода в съотношение 1 към 5. Две кофи трябва да се излеят върху едно растение.
Ако искате не само да осигурите на гроздето всички необходими вещества, но и да отблъснете гъбичките от растението, обърнете се към пепелта за помощ.
Разредете 1 кг пепел в 3 литра вода, изчакайте 3 дни, разредете концентрата в 10 литра вода и полейте храстите в корените.
В средата до края на пролетта, когато зеленината започне да расте активно, можете да приготвите тор за грозде от коприва.
За да се приготви питателна инфузия, листата на растението се натрошават, напълват се с вода и се вливат в продължение на 3-5 дни. Трябва да се използва за поливане на лозето в сух и топъл ден.