За съжаление, много хора погрешно свързват протеина с химикал и вещество с малка полза за тялото, което е предназначено изключително за спортисти. Всъщност протеинът е вид пречистен протеин, който може да се получи от най-достъпните продукти: яйчен белтък, мляко, сирене, извара, риба и пилешки гърди.
Само една консерва риба тон ще съдържа 20-22 грама протеин (по-късно ще разберем колко голяма е дозата).
Признаци на протеинов дефицит в организма са:
постоянна загуба на сила;
изтъняване на косата и чупливи нокти
мускулна слабост или загуба на тегло;
липса на усещане за ситост след хранене.
Диетолозите казват, че „за стабилен поток от енергия и умствена яснота“ трябва да консумирате 30 грама протеин всеки ден с всяко хранене. Тъй като протеинът активно влияе върху нивата на кръвната захар, трябва да изберете ястие с по-високо съдържание на протеини за закуска, за да избегнете промени в настроението през деня и да повишите енергията си.
За да изчислите собствената си норма на протеин, можете да използвате добре познатата формула : умножете 0,8 грама протеин на килограм телесно тегло. А набавянето на вашата протеинова квота е толкова лесно, колкото обелването на крушите. Опитайте се да се уверите, че вашата диета включва гръцко кисело мляко, кефир, костен бульон, пуешки бекон, киноа, боб, тофу и семена от чиа, в допълнение към вече изброените протеинови храни. Някои хора използват суроватъчен протеин като протеинова добавка, която може да се разрежда с вода или мляко.
По правило не само тези, които се стремят да изградят мускулна маса, идват на протеиново хранене. Известно е, че протеинът може да намали нивото на грелин, наричан още „хормон на глада“, което означава, че солидно съдържание на протеинови продукти в диетата ще ви позволи да се чувствате по-малко и по-малко гладни.
Други ползи от протеина за тялото:
подобрен метаболизъм;
стабилни нива на кръвната захар;
по-малко болезнени периоди;
подобряване на чревната функция;
намалена инсулинова резистентност;
подобряване на когнитивните функции.