Нека бъдем честни: почистването не е най-вълнуващата работа на света. Трудно е да развиеш рутина и още по-трудно да останеш мотивиран, когато има толкова много други интересни неща за правене. В натоварения ден почистването е последното нещо, за което мислите. Но, за съжаление, къщата не се почиства сама (все още не сме чували за феи за почистване!).
Обичате да поддържате дома си подреден, но мотивацията ви често е на нула. защо се случва това Ето някои типични причини:
Уморен ли си. В края на дълъг ден (или седмица) почистването е най-малкото, което можете да направите.
Много е уморително – не знаеш откъде да започнеш и сякаш ще отнеме целия ти живот.
Вие просто чистите за всички останали – когато тежестта падне върху вас, нищо чудно да загубите всякаква мотивация.
Току-що сте почистили и пак е бъркотия. Особено ако има деца или домашни любимци, всички усилия изглеждат напразни.
нямаш време Сред ежедневните задължения почистването не е в списъка с приоритети.
Не обичате да чистите (или не знаете как да го правите) – Не всеки от нас има страст към чистенето, нали?
Но без значение колко малко искате, къщата трябва да бъде почистена. И така, ето няколко мотивационни техники, които помагат в подобни ситуации!
Как да се мотивирате да чистите (ако изобщо не можете)?
1. Променете начина си на мислене
Ако намирате почистването за скучна задача, нормално е да нямате мотивация. Но ако го видите като нещо, което ви кара да се чувствате по-удобно и прави дома ви по-приятен, ще се справите с него по различен начин. Помнете колко добре ще се чувствате, когато всичко е наред.
2. Започнете с нещо малко.
Ако мислите, че трябва да почистите цялата къща наведнъж, ще се почувствате демотивирани. Започнете с проста стъпка: съберете книги, измийте чинии, подредете ъгъл на стаята. Когато видите, че сте завършили нещо, се чувствате по-мотивирани да продължите.
3. Намерете подходящия момент
Почистете, когато имате повече енергия. Ако сте ранен, направете това веднага след като се събудите и ще имате целия ден за други неща. Ако сте по-активни по време на вечеря, запазете го за по-късно. Изберете най-удобния за вас момент.
4. Създайте си ежедневие
Вместо да се опитвате да почистите всичко за един ден, разделете задачата на по-малки стъпки. Създайте график и използвайте метод като 25 минути почистване, последвано от 5-10 минути почивка. Това ще ви помогне да не възприемате почистването като нещо досадно и ще ви помогне да се съсредоточите по-добре.
Независимо дали започвате с малки стъпки или извършвате дълбоко почистване, важното е да започнете. И когато започнете, ще разберете, че всичко не е толкова лошо!