Способността да се изграждат правилно всякакви взаимоотношения е най-важното умение в съвременното общество.
Комуникационните умения и компетентният подход към междуличностните отношения са компоненти на успеха на един бизнес човек и не само това.
Правилно изградените взаимоотношения с околната среда помагат на индивида да съществува хармонично в обществото, да бъде пълноценна част от него. Тази статия ще ви каже как да изградите взаимоотношения правилно.
Как правилно да изграждаме взаимоотношения в работен екип
Днес ритъмът на човешкия живот е такъв, че той прекарва по-голямата част от времето си на работа.
Разбира се, процесът на общуване с началници и колеги ще съставлява значителен процент от работното време.
Как да изградим работни отношения по такъв начин, че да не възникват междуличностни конфликти и други проблеми, които пречат на работния процес и отвличат вниманието от бизнеса?
Дори да имате сдържан характер и да не обичате празните приказки, ще трябва да намерите сили да започнете да общувате открито с колегите си по различни теми.
Недружелюбните хора не се толерират в нито една група. Мрачността и раздразнителността предизвикват враждебен отговор от опонентите.
И няма да се говори за нормална комуникация, дори само по бизнес въпроси.
Не трябва веднага да ставате близки приятели с целия офис: заемете позиция на изчакване и вижте за известно време, разгледайте по-отблизо екипа, опитайте се да разберете какви са вашите нови колеги, какви навици и традиции съществуват в тях малка среда.
Най-лесният начин да започнете пълноценна комуникация с колеги е да изберете сред тях човек, който харесвате, и да се опитате да започнете диалог с него.
Може би той ще стане ваш водач в офиса и ще ви помогне да опознаете по-добре останалите служители на компанията.
Не пренебрегвайте корпоративните събития – дори ако по някаква причина не се чувствате комфортно от този тип събиране, останете за кратко на банкет или вечер, като дадете на колегите си да разберат, че не се противопоставяте на екипа, а по-скоро го подкрепяте във всичките му проявления .
Как правилно да изградите отношения с ръководството
Отношенията с колегите и отношенията с ръководството са две различни неща. Но не бива веднага да си мислите, че ще става дума за това как да се възползвате от началниците си в името на увеличение на заплатата или висока позиция.
Ситуацията е обратната: угодничеството и фалша са строго противопоказани в нормалната бизнес комуникация.
Ръководителят на офис, фирма, отдел или корпорация, според наблюденията на психолозите, е авторитарен човек, с големи амбиции и сложен характер.
Това не е изненадващо: само човек с такива качества е в състояние да постигне лидерска позиция.
Затова трябва да запомните първото „златно“ правило за общуване с началниците: уважавайте себе си.
Не позволявайте да бъдете смазани от позицията си, аргументирайте умело позицията си. Вашият шеф несъмнено ще ви оцени като служител.
Изпълнявайте инструкциите от ръководството възможно най-правилно и бързо. Не забравяйте обаче, че задачата е друга.
Ако искането на ръководството наранява чувствата ви или излиза извън обхвата на бизнес отношенията, не се страхувайте да поставите шефа си на негово място, като компетентно обосновете отказа си.
Не клюкарствайте за ръководството и не съдете решенията на ръководството зад гърба им.
Това поведение не само ще развали отношенията ви с началниците, но и ще накара колегите ви да си помислят, че сте човек, който е склонен към бърборене и завист.
Ако сте отвратени от политиката на компанията, защо работите за нея?
Това беше кратка инструкция за правилното изграждане на взаимоотношения в работната сила и с ръководството.
Въпросът за изграждането на взаимоотношения е доста сложен, тъй като изисква индивидуално разглеждане на всеки отделен случай.
Тук можем само да ви посъветваме да бъдете толерантни към хората, да се научите да контролирате нрава си и да се опитате да видите в колегите си не само конкуренти за кариерно израстване, но и приятели. Успех!