До какво ще доведе липсата на сън?
Според експерта научните доказателства показват, че когато човек не спи достатъчно, нивото на хормона на глада в кръвта му се повишава и нивото на хормона на ситостта намалява, което се изразява в повишено хранително поведение. При липса на сън желанието за висококалорични храни се увеличава и контролът върху поведението се губи.
Липсата на сън на физиологично ниво е като стрес. За човек в такова състояние е трудно да мисли нормално, става импулсивен.
Резултатът е повишен глад и повишаване на нивата на кортизол в кръвта, а това се отразява негативно на мускулите.
Кое е по-важно: броят на часовете сън или времето, в което сме си легнали и се събудили
Виктор Мандзяк обясни, че най-важен е режимът. Възрастен трябва да спи 7-8 часа, а децата малко повече.
Важно е да си лягате по едно и също време, така че мозъкът да се настрои към него.
„Ще имаме тези 7-8 часа, защото ще има рефлекторна реакция, натрупали са се достатъчно молекули на сънливостта в мозъка, лягаме си“, обясни експертът.
Как да си осигурим достатъчно сън
Най-добре е да спите на хладно място, на тишина и тъмнина. Трябва също да избягвате емоционални събития преди лягане. Препоръчително е да избягвате силни положителни емоции и преди лягане, защото всяко вълнение пречи на заспиването.
„Ако си легнете и не можете да заспите 20 минути, не се мятайте, не се измъчвайте, защото мозъкът ще започне да асоциира леглото със стрес, когато си легна и не мога да падна заспал, отварям книга, чета около 20 минути, усещам, че съм уморен, затварям книгата и си лягам”, обясни треньорът.
Освен това, ако човек работи нощна смяна, тогава си струва да си осигури осем часа сън на ден. Също така е необходимо да консумирате собствено количество калории и храна на ден. Всъщност нищо не се променя, просто трябва да се адаптирате към различен режим.