Пет процента от хората имат уролитиаза – камъни в бъбреците, казва нефрологът д-р Данила Пириков.
Най-лесният начин за предпазване от камъни в бъбреците
Според д-р Пириков за предотвратяване на уролитиаза, на първо място, се нуждаете от адекватен режим на пиене, тъй като липсата на течност води до повишаване на концентрацията на соли в урината.
„За тях е по-лесно да се превърнат в големи кристали, да се утаят, да се фиксират и да продължат да растат. Затова е важно да пием два до три литра вода на ден“, казва лекарят.
Д-р Пириков уточнява, че урината трябва да е прозрачна или леко жълтеникава.
Освен това, продължи нефрологът, важно е да не се прекалява със солта и месото, особено червеното и да се приемат не повече от 1,0-1,3 грама протеин на килограм телесно тегло на ден. Той препоръча увеличаване на приема на плодове и зеленчуци и поддържане на здравословно тегло, тъй като затлъстяването увеличава риска от камъни в бъбреците. Сред другите рискови фактори лекарят посочва наследствеността, патологиите на паращитовидните жлези, подаграта и повтарящите се инфекции на пикочните пътища.
Уролитиазата е многофакторно заболяване. Сред основните неблагоприятни фактори, които увеличават риска от камъни в бъбреците са:
Недостатъчен прием на течности. Когато тялото не получава достатъчно течности, урината става по-концентрирана, което създава благоприятни условия за кристализация на соли и минерали с последващо нарастване на камъни в бъбреците. Концентрираната урина съдържа високи нива на калций, оксалати, фосфати и други вещества, които образуват камъни, пишат от актуално.ком.
Хранене. Диетата играе важна роля при образуването на камъни в бъбреците. Храни, богати на оксалати, като шоколад, спанак, цвекло, бира и ядки, могат да допринесат за образуването на оксалатни камъни. Пурините, съдържащи се в червеното месо, морските дарове и някои видове риба, повишават нивото на пикочната киселина и нейните соли в организма, което може да доведе до образуването на уратни камъни. Високият прием на сол увеличава отделянето на калций в урината, което също повишава риска от калциеви камъни в бъбреците. Захарта и простите въглехидрати също допринасят за натрупването на калций в урината.
Наследственост. Ако в семейството ви е имало случаи на това заболяване, е много по-вероятно да го развиете.
Заседнал начин на живот. Липсата на физическа активност може да допринесе за стагнация на урината и намален тонус на пикочните пътища. Това създава условия за утаяване на кристали и образуване на камъни в бъбреците.
Бъбречни заболявания. Заболяванията на бъбреците и пикочните пътища (по-специално инфекциозни) са важен фактор за образуването на камъни.
Метаболитно разстройство. Някои метаболитни заболявания допринасят за появата на камъни в бъбреците. Например при подагра се повишава нивото на пикочната киселина и нейните соли в кръвта и урината, което може да причини уратни камъни в бъбреците. Хиперпаратироидизмът причинява повишена екскреция на калций в урината, което може да доведе до образуване на камъни от калциева сол. Друг фактор за уролитиазата е затлъстяването (което от своя страна често е следствие от метаболитни нарушения).
Прием на определени лекарства. Дългосрочната употреба на определени лекарства може да допринесе за образуването на камъни. Например, диуретиците увеличават отделянето на течности, което насърчава образуването на камъни в бъбреците. Антиацидите, съдържащи калций, повишават риска от калциеви камъни.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!