Пиперът е топлолюбива култура, която изисква специален подход към отглеждането, особено на етапа на разсад. В Украйна, поради дългия вегетационен период на пипер, той рядко се засява директно в открита земя – методът на разсад значително увеличава шансовете за успех.
Подготовка на семена за сеитба
Висококачествените семена са в основата на успешното отглеждане на разсад от пипер. Започнете подготовката в края на зимата, така че разсадът да е готов за разсаждане до май.
Първо изхвърлете празните семена: накиснете ги в 3% разтвор на сол (1 чаена лъжичка на чаша вода) – изхвърлете тези, които плуват. След това изплакнете семената с чиста вода и ги накиснете за 20 минути в слаб разтвор на калиев перманганат за дезинфекция.
За да ускорите покълването, третирайте семената със стимулант и ги оставете във влажна кърпа при температура от +25 ° C за 1-2 дни, докато се появят кълнове. Важно е да не пресушавате семената по време на покълването.
Сеитба и условия за поникване
Сеитбата на пипер се извършва в началото на март , в зависимост от сорта и района. Използвайте лека почва от смес от хумус, тревна почва и пясък (2: 1: 1) или купете готов субстрат за разсад. Семената се засаждат на дълбочина 1-1,5 см в кутии или отделни чаши, леко притиснати и покрити с филм, за да се създаде парников ефект.
Температурата преди покълването трябва да бъде +25-27°C – обикновено кълновете се появяват след 7-14 дни. След появата на издънките филмът се отстранява и температурата се намалява до +18-20 ° C през деня и +16 ° C през нощта, за да се предотврати разтягането на разсада. Поливайте с топла вода, като избягвате преполиването.
Грижа за разсад
Разсадът от пипер се нуждае от достатъчно светлина и топлина, за да расте здрав. Поставете го на южния перваз на прозореца или използвайте фитолампи, осигуряващи 12-14 часа светлина на ден.
Поливайте умерено, когато горният слой на почвата изсъхне, като избягвате застояла вода – това предотвратява загниването на корените. На етап 2-3 истински листа разсадът се пикира, ако расте в обща кутия, като се разсажда в отделни съдове с обем 200-300 мл.
10 дни след бране подхранете растенията с разтвор на урея (1 чаена лъжичка на 5 литра вода) или сложен тор. 7-10 дни преди засаждането започнете втвърдяване, като извадите разсада на чист въздух, като започнете от 1-2 часа.
Засаждане на разсад в земята
Разсадът на пипер трябва да се засажда в земята, когато заплахата от замръзване премине – на открито това е края на май – началото на юни , в оранжерия – от средата на април .
Почвата се подготвя през есента, като се добавят 5 кг компост на 1 кв.м, а през пролетта се разрохква и дезинфекцира с разтвор на меден сулфат (1 супена лъжица на 10 л вода). Дупките се правят на дълбочина 10-15 см, на разстояние 40-50 см за сладките чушки и 25-30 см за лютите, като във всяка се добавя шепа пепел или хумус.
Засаждането се извършва в облачен ден или вечер , премествайки растенията с буца пръст, за да не повредите корените. Кореновата шийка се оставя на нивото на почвата, почвата се уплътнява леко и се мулчира с торф. Първото поливане след засаждане е след 2-3 дни, ако почвата е суха.
Грижи след засаждане
Първите 7-10 дни след трансплантацията пиперът се адаптира, така че поливането се извършва внимателно, само когато почвата изсъхне. През този период растенията може да изглеждат увехнали – това е нормално , но преполиването може да им навреди. За по-добро оцеляване можете да напръскате разсада със стимулатор на растежа.
Ако се прогнозира застудяване, леглата се покриват с агрофибър или фолио. Допълнителните грижи включват редовно поливане (1-2 пъти седмично с топла вода), разрохкване на почвата и първото торене 2 седмици след засаждането – например с разтвор на пилешки тор (1:10) или нитроамофоска (20 г. на кофа вода).