Ако не искате да си натоварвате мозъка (и врата) за неуспешна реколта, подгответе се за сеитба предварително. Включително – разберете кои фази на луната са най-подходящи за засаждане. Илзе Бертиня, органичен фермер от енория Грундзале, регион Смилтене, споделя своя опит.
Лунният сеитбен календар не е суеверие, а практика, изпитана през годините, уверява Илзе. Тя следи фазите на луната на всички етапи на отглеждане: от сеитба до прибиране на реколтата.
🌑 Новолунието е времето за растенията, които дават плодове над земята. През този период садя домати, чушки, тиквички, марули, спанак, боб, грах, всякакви видове зеле, копър и други билки.
🌕 Пълнолунието е идеалното време за краставици. Те растат като луди и дават особено щедра реколта.
🌗 Старата Луна (намаляваща) е най-доброто време за засаждане на кореноплодни растения. През този период сея репички, моркови, цвекло, пащърнак, ряпа, лук и чесън. Аз също засаждам картофи само на намаляващата луна – в противен случай не очаквайте добра реколта.
Но има и дни, в които е по-добре изобщо да не забивате ръцете си в земята .
📌 17 март – Ден на насекомите (или Ден на Гертруда). Един ден реших, че това са само стари приказки и извърших десанта. Резултатът? Всичко, което се посее на този ден, отиде за храна на гладните вредители. Дори руколата, която, изглежда, не яде нито едно насекомо, беше сдъвкана!
📌 Възнесение Господне (Ден на Кръста Господен). Датата се променя всяка година, но правилото е едно: по-добре е да се въздържате от засаждане на този ден. Един ден не обърнах внимание на календара и посадих тикви. Те поникнаха добре, но когато започна гръмотевична буря, цялата реколта беше унищожена: тиквите паднаха, цветята бяха издухани от вятъра. Тая година останах без тикви.
Така че, ако искате да сте приятели с природата, а не да спорите с нея, вземете предвид фазите на луната – и тогава вашата реколта определено ще ви зарадва! 🌱🌕