Анималотерапията е програма, при която специално подбрани животни оказват на хората емоционална и психологическа подкрепа и им помагат да се справят със стреса.
Те също така помагат за подобряване на цялостното здраве и насърчават възстановяването от психическа травма. В много случаи животните могат да помогнат при лечението на сърдечно-съдови, мускулно-скелетни и други заболявания.
Най-често за тези цели се използват коне и кучета. Но ново проучване от Университета на Вашингтон и публикувано в списание Animals потвърждава, че котките могат да бъдат и ефективни терапевти.
Терапията с котки (фелинотерапия ) е един от методите на зоотерапията: профилактика и лечение на заболявания чрез директен контакт и общуване с котка.
Повечето учени са склонни да вярват, че при общуване с котка човек произвежда окситоцин, хормона на любовта и радостта, активно вещество, което намалява нивото на стрес и обща тревожност и влияе върху здравето на сърдечно-съдовата и нервната система. Подобен ефект се забелязва и след спортни тренировки.
Котешката терапия е насочена към освобождаване на пациентите от психологически стрес и други проблеми . Общуването с котки е полезно за деца с разстройства от аутистичния спектър, деца с увреждания и хора с психични разстройства.
Котките ви помагат да се успокоите и повишават устойчивостта ви на стрес. Изследванията показват, че котките облекчават стреса и безпокойството, когато седят до човек и се оставят да бъдат галени.
Поглаждането на козината на вашата котка има почти същия ефект като самомасажа, карайки мускулите да се отпуснат.
Котките също се смятат за насърчаване на социализацията сред възрастните хора и тези с физически или умствени увреждания.
Има и убеждение, че не всички котки са неподходящи за участие в подобни програми. Но нови изследвания показват, че някои от тях наистина виреят в такива условия.
Учените проведоха проучване сред собствениците на котки, изучавайки поведението на животните по стандартизирана скала. Изследователите открили, че котките в терапевтични програми имат характеристики, подобни на тези на терапевтичните кучета: те са по-общителни с хора и други котки, активно търсят внимание и охотно се оставят да бъдат обработени. Тези качества рядко се срещат при обикновените домашни котки.
„Трябва да признаем, че някои котки могат наистина да се наслаждават на взаимодействието с хората и в правилната среда да осигурят значителна подкрепа на нуждаещите се“, обясни водещият изследовател Патриша Пендри.
Цветът на котката има ли значение?
При коткотерапията цветът и породата на лечителя са от голямо значение. Така черните котки освобождават стопаните си от негативна енергия. Спасяват от инсулти, инфаркти, хипертония, остеохондроза и артрит, лекуват хронична умора.
Белите котки се считат за лечебни във всички отношения. Червените котки излъчват най-много положителна енергия. Котките с червен цвят зареждат стопаните си с положителна енергия. Сивите котки имат еднакво качествата на черните и белите котки.
Много хора предпочитат спокойното присъствие на котка за разлика от по-активното и енергично присъствие на куче, което прави фелинотерапията достъпна за по-широк кръг от хора.
Освен това изследователите подчертават, че за разлика от кучетата котките не се подлагат на специално обучение. Пригодността им за терапевтична работа зависи от индивидуалните поведенчески характеристики, а не от породата.