Новият метод 10-3-2-1, популярен в TikTok, е ключът към здравия сън. Може да помогне при проблеми със заспиването и да подобри нощната ви почивка и нейното качество.
Какво е правилото 10-3-2-1?
Това е един вид пътна карта за подготовка за сън, която ви помага да развиете здравословни навици. Това не е просто модна тенденция, тя работи!
„Това е ръководство за управление на поведението ви преди лягане, за да подобрите качеството на съня си“, обяснява Кирсти Вант, специалист по съня и психотерапевт в лондонската клиника The Soke .
Числата 10-3-2-1 представляват интервали от време, през които трябва да предприемете определени действия, за да си осигурите здрав и спокоен сън. В крайна сметка качествената почивка има положителен ефект не само върху физическото здраве, но и върху емоционалното ви състояние: помага за поддържане на енергийните нива, подобрява настроението, контролира теглото и дори може да удължи живота.
Ако графикът ви за сън е неправилен, опитайте да приложите този метод в живота си:
10 часа преди лягане: откажете се от кофеина
Всички знаем, че кофеинът е стимулант, но за да не пречи на съня, най-добре е да изпиете последната глътка кафе (както и енергийни и газирани напитки с кофеин) не по-късно от 10 часа преди сън.
„Кофеинът достига своя връх в кръвта в рамките на един час след консумация, но изчистването му от тялото варира от човек на човек. Може да отнеме от 1,5 до 12 часа в зависимост от генетиката, физиологията и околната среда“, обяснява Вант.
3 часа преди лягане: довършване на вечерята
Храносмилането не е бърз процес. За да избегнете претоварване на тялото и проблеми като подуване на корема или киселинен рефлукс, най-добре е да приключите последното си хранене 3 часа преди лягане.
Лека, богата на хранителни вещества вечеря е чудесен избор. Риба със зеленчуци или пържено тофу ще ви помогнат да се почувствате сити, без да се претоварвате. И ако сте свикнали с вечерна чаша вино, ще бъдете разочаровани: алкохолът влошава качеството на съня, намалявайки дела на неговата възстановителна фаза.
2 часа преди лягане: забравете за работата
Вечерта е време за почивка, а не за проверка на имейли или неотложни задачи. Работата преди лягане повишава нивата на хормона на стреса кортизол, предотвратявайки плавното навлизане на тялото в режим на почивка.
„По-добре е да посветите това време на любимите си дейности, които насърчават релаксацията: четене, вана, леко разтягане“, съветва Вант.
1 час преди лягане: Довиждане, екрани
Синята светлина от телефони, таблети и телевизори нарушава естествените биоритми, намалявайки производството на мелатонин, хормона на съня.
„Синята светлина е подобна по интензитет на слънчевата, така че мозъкът получава фалшив сигнал, че все още е ден“, обяснява Вант.
Вместо да превъртате социалните медии, опитайте да замените джаджите си с медитация, водене на дневник или релаксиращи йога пози като детска поза.
Този метод не е просто модна тенденция, а прост и ефективен начин за създаване на здравословни навици за лягане.
Освен това създайте уютна атмосфера в спалнята: мекото осветление, удобното спално бельо и добрата вентилация ще ви помогнат да се отпуснете по-бързо.
Сладки сънища!