Учените са открили най-големия корал, регистриран някога в югозападната част на Тихия океан, близо до Соломоновите острови. Това съобщава BBC. Изследователите смятат, че възрастта на коралите може да е над 300 години.
Коралът е открит от видеооператор, работещ на кораб на National Geographic като част от мисия за изследване на ефектите от изменението на климата върху отдалечените региони на Тихия океан.
Измерванията, направени с рулетка, показват, че коралът е широк 34 метра, дълъг 32 метра и висок 5,5 метра, което дава общ обем от около шест хиляди кубически метра. Според екипажа на кораба размерът на находката надвишава размерите на син кит.
Видеооператорът Сан Феликс, заснел корала, сподели впечатленията си пред BBC. Той сравни находката с „катедрала под водата“. „Изпитвах дълбоко уважение към нещо, което е останало на едно място и е оцеляло стотици години“, каза той.
Изследователят на коралите Ерик Браун, който е част от експедицията на National Geographic, каза, че коралът е в отлично състояние. Според BBC екземплярът е намерен на по-голяма дълбочина от други рифове. Това вероятно го е спасило от вредните ефекти на повишаващите се температури на водата, които причиняват масово измиране на корали по света.
Министърът на климата на Соломоновите острови Тревър Манемахага каза, че страната му се гордее с новооткрития корал.
Коралите играят ключова роля в морските екосистеми, създавайки коралови рифове, които са едни от районите с най-голямо биоразнообразие на планетата. Тези рифове осигуряват местообитание за хиляди морски видове и действат като естествени бариери, които защитават бреговете от бури и разрушения. Освен това коралите са чувствителни към промените в температурата на водата, замърсяването и повишената киселинност на океана, което ги прави важни индикатори за изменението на климата.
Според Световния икономически форум над един милиард души зависят от кораловите рифове за препитанието си. Рифовете привличат търговска риба, която се лови от риболовни кораби, и осигуряват приходи от туризъм. Според проучването икономическата дейност, свързана с коралите, се оценява на 9,9 трилиона долара годишно. Тези рифове, въпреки че заемат по-малко от един процент от океанското дъно, са дом на една четвърт от всички морски видове. От 2009 г. насам 14 процента от световните корали са загинали, а според прогнозите на WEF до 90 процента от останалите могат да изчезнат до 2050 г.