Повечето хора започват сутринта си с чаша кафе. Напитката влияе на енергийните нива и дори на здравето. И така, кога е най-доброто време да пиете кафе, за да получите най-много ползи и да избегнете вреда?
Кога да пием кафе
Ученият Нина Ржехозек от университета в Кеймбридж съветва да се откажем от кофеина сутрин. Естественото производство на кортизол в тялото, хормонът, който ни помага да се събудим, може да бъде нарушено от пиенето на кафе.
Изследванията за идеалното време за пиене на кафе все още са неубедителни, но има някои предположения, че малко изчакване след събуждане може да е от полза.
По-специално, след като се събудите, трябва да изчакате един час и едва тогава да пиете кафе .
„Когато се събудим, нашите нива на кортизол са в своя връх. Кортизолът, който често се свързва със стреса, повишава нивата ви на бдителност. Следователно, пиенето на кофеин, когато нивата на кортизол вече са високи, може да противодейства на това или дори да ви помогне да изградите толерантност към кофеина“, добави лекарят.
Проучване от 2008 г. установи, че ежедневната консумация на кофеин може да доведе до намален отговор на кортизола при здрави млади хора. Освен това, скорошни изследвания показват, че сутрешната ви чаша кафе може да има противовъзпалителни ефекти.
Някои хора са по-чувствителни към кофеина от други, в зависимост от това колко пият и колко често. Проверете етикетите на напитки с високо съдържание на кофеин.
Здравните власти обаче казват, че бременните жени не трябва да консумират повече от 200 mg кофеин на ден. Това може да увеличи риска от спонтанен аборт или ниско тегло при раждане.
Кога кафето може да бъде вредно
Кафето може да бъде вредно за здравето, ако се консумира в прекомерни количества или в неподходящо време. Ето основните случаи, когато трябва да внимавате:
на празен стомах – кафето стимулира производството на стомашна киселина, което може да причини дискомфорт, киселини или гастрит
преди лягане – кофеинът стимулира нервната система, което може да причини безсъние и нарушения на съня
при сърдечни проблеми – прекомерната консумация може да повиши кръвното налягане и да ускори сърдечната честота
с желязодефицитна анемия – кафето пречи на усвояването на желязото, особено ако го пиете веднага след хранене
с повишена тревожност – кафето може да повиши нервното напрежение, да предизвика тремор или пристъпи на паника
при дехидратация – кафето има диуретичен ефект, затова е важно да пиете достатъчно вода през целия ден.