Знаем какво е да се страхуваш да шофираш. Това неприятно усещане е познато на почти всеки, който току-що е завършил автошкола, и спира мнозина дори да се опитат да започнат да учат: има милион много логични и разумни аргументи в главата ви защо въртенето на волана изобщо не е вашето нещо .
Нека се опитаме да познаем какво мислите:
„Статистиката на пътните произшествия е такава, че като цяло е неразбираемо как всички тези хора могат безопасно да шофират, ако колата е капсула на смъртта: никога не се знае какво може да се случи.“
„Имам приятели, които претърпяха злополуки и след това прекараха години в справяне с последствията: ами ако аз бях следващият?“
„Има много неопитни шофьори, пияни, безразсъдни шофьори и просто идиоти по пътя.“
„Ако попадна в инцидент, нямам представа какво ще правя.“
„Със сигурност ще бъда глупав и мога да провокирам извънредна ситуация, а всички около мен ще клаксонат, ще ругатни и ще псуват. Най-вероятно дори псувни.
„Казват, че жените карат по-зле от мъжете, така че няма смисъл да ходя там, по този път.“
„Аз съм невнимателен, често главата ми е в облаците и шофирането на превозно средство е противопоказано за мен.“
„Твърде емоционален съм за това.“
„Сънувах, че съм катастрофирал – може би това е знак, че не е нужно да започвам?“
И накрая, най-лошото: „Ами ако убия себе си или някой друг и отида в затвора?“
Със сигурност поне една от точките попадна в целта, защото страховете ни далеч не са единствени и до голяма степен са оправдани.
Колата не е въртележка в детски парк: трябва да носите отговорност за действията си и да внимавате на пътя.
Но помислете за това: защо толкова много момичета шофират успешно от години и не се притесняват? Защото всъщност управлението на автомобил не е толкова сложно начинание, колкото си мислим. И така, как може един начинаещ да преодолее страха си от шофиране? Вижте нашите препоръки.
„Ще поговорим ли?“
Психолозите съветват да разберете какво ви казва вашият страх. Нормално е да се страхуваш, не е нормално да не се страхуваш. Страхът е защитен механизъм, вграден в нашата психика. Не бихме могли да живеем дълго на този свят без него. Важно е да го контролираме и да се уверим, че не ни пречи да живеем пълноценно.
Опитайте експеримент: поставете се на мястото на страха и го попитайте: „За какво ме предупреждаваш? От какво искате да се предпазите? Сигурно ще те посъветва, глупак такъв, да си седиш вкъщи и да се пазиш, защото не си Шумахер и скоростта на реакцията ти не е същата.
Отговорете му: „Виж, много ти благодаря, но ми правиш лоша услуга. Заради вас не мога да заведа детето си в клуба и когато се появите, моята „несъвършена“ реакция става още по-лоша, всички мисли напускат главата ми, изпадам в ступор и вероятността от някои опасни ситуации се увеличава. Все още ще карам, защото имам нужда от това, а вие останете с мен, просто говорете тихо и обещавам, че всеки път ще се „събера“ колкото е възможно повече, карайте внимателно и внимателно. Съгласен?“.
Вероятно страхът ще се съгласи със сделката и ще почувствате, че мускулите ви се отпускат и степента на паника започва да намалява.
Страхувайте се, но го направете
„Не мога“ да шофирам възможно най-често. По-добре ежедневно. Изберете правилното време: ясен слънчев ден, сутрин или късно вечер, когато има малко коли и определено няма задръствания. Можете да започнете с селски пътища с добро покритие, но с малък трафик. Това ще помогне да се преодолее страхът от шофиране на кола в началния етап, „качете се на релсите“.
Визуализирайте как шофирате
Представете си как шофирате, как включвате мигач, сменяте платна, тръгвате да изпреварвате, паркирате близо до следучилищната градина на вашето дете. Чували ли сте за експеримента, при който хората лежат в леглото и си фантазират как напомпват мускулите си и с течение на времето мускулите им наистина стават по-силни? Може да не е същото, както би било във фитнеса, но ефектът наистина беше.
Взимайте уроци
Наемете инструктор, с когото можете да карате най-важните маршрути: обикновено отиваме на работа, училище, университет, същия търговски център: научете всеки завой, преход и дупка по пътя с помощта на инструктор. Той може да бъде заменен от съпруг, но само ако разбере, че все още нямате достатъчно умения и практика, така че можете да правите грешки. Ако вашият съпруг има проблеми с търпението, по-добре вземете някой друг за партньор: подобни ситуации само ще затвърдят още повече убеждението, че шофирането не е за вас.
Създайте комфортна среда
Носете удобни, меки обувки, за да предотвратите изплъзване на краката си от педала. Не проверявайте телефона си на пътя и не включвайте музика в началото: дори най-мелодичната музика ще разсее неопитен шофьор. Малко по-късно можете да започнете да шофирате по спокойни писти.
Група за подкрепа ще ви помогне да преодолеете страха си от шофиране
Приятелки, автомобилни форуми и дори въображаеми ментори ще свършат работа: представете си, че до вас седи шофьор на камион или вашият инструктор.
„Момиче шофира: разберете и простете!“
Залепете значка „Неопитен шофьор“ на стъклото: другите ще се страхуват от вас.
Карайте със спокойно темпо
Най-добре е да карате със скоростта на трафика, но можете да карате и по-бавно: ако имате и стикер на предното си стъкло, вие сте относително в безопасност.
„Победи себе си!“
Обещайте си в случай на трудна ситуация да не реагирате емоционално на факта, че другите участници в движението ви натискат клаксони, бързат ви или изпращат нецензурно „здрасти“. Определено сте чували повече от веднъж, че опитни таксиметрови шофьори се псуват един друг с цяло гърло – това е такава традиция, не обръщайте внимание. За вас е важно да запазите хладнокръвие и да следите ситуацията. Основното е да се уверите, че правите всичко според правилата.
Съберете веществени доказателства
Имате ли нужда от потвърждение, че сте страхотни: карахте ли до местоназначението си с инструктор? Хвалете се: „Колко съм умен, направих първата крачка!“ Стигна ли сам, съвсем сам? „Боже, аз съм героиня, сама го направих!“ Паркирахте ли добре? „Ето го, успех!“ Можете да подсилите подсилването с шоколад, кифлички или нещо, което наистина обичате.
Най-важното е да запомните: никой не се ражда с волан в ръцете си. За да преодолеят страха от шофиране, за начинаещите е важно да се изправят пред него, да карат първо в най-спокойната и безопасна среда, като постепенно проучват нови маршрути и увеличават скоростта. И ако изобщо нищо не помогне и разбирате, че страхът е много дълбок, вземете поне една консултация с психолог с добри отзиви, за да разрешите този проблем.