Подрязването на малини е необходима процедура, която стимулира растежа на нови издънки и увеличава добива. Важно е обаче да разберете кога точно трябва да се извърши тази процедура, тъй като изборът на грешен сезон може да навреди на храстите.
Защо пролетното подрязване на малините е опасно?
Най-голяма реколта от традиционните сортове малини дават двугодишни издънки, които трябва да се отстраняват след плододаване. В допълнение, подрязването помага в борбата с вредителите и болестите, които могат да презимуват върху старите клони. Ако не подрязвате, малината ще губи енергия за допълнителни издънки, което отслабва растението.
Много градинари погрешно смятат, че пролетното подрязване насърчава по-добрия растеж на малините, но всъщност може да причини повече вреда, отколкото полза.
Резитбата през пролетта нарушава естествения цикъл на развитие на растенията , тъй като подрязаните клони започват активно да пускат нови издънки, вместо да се концентрират върху формирането на реколтата. Това значително намалява броя на плодовете и отваря пътя за проникване на инфекции през пресни разфасовки.
Пролетното подрязване също увеличава риска от увреждане на младите пъпки , което нарушава образуването на цветни клони. В допълнение, при резки температурни промени, разфасовките могат да отнемат много време, за да се излекуват, което прави растението уязвимо към гъбични заболявания. Ето защо опитни градинари препоръчват резитба в различно време на годината.
Кога е най-подходящото време за резитба на малини?
Оптималният период за подрязване на малини е есента , когато растението завършва фазата на активен растеж. Това ви позволява да премахнете всички стари издънки, които вече няма да дават реколта и да подготвите храста за зимата.
Подрязването обикновено се извършва след бране на последните плодове, през септември или октомври , в зависимост от климатичните условия. Есенното подрязване помага за намаляване на броя на вредителите, които зимуват върху растението.
В допълнение, правилната подготовка на храстите за студено време насърчава активното им развитие през пролетта без ненужни разходи за енергия за възстановяване след резитба. По този начин есенното подрязване позволява на малините да се адаптират по-добре към условията на новия сезон и осигурява стабилна реколта.
Как да режем малини правилно?
Процесът на подрязване на малини се състои от няколко етапа, които помагат да се поддържа здравето на храстите.
Първо, трябва да премахнете всички стари, плододаващи клони, като ги отрежете до корена.
След това трябва да премахнете слабите и повредени издънки, които няма да могат да дадат пълна реколта. Особено внимание трябва да се обърне на клоните, засегнати от вредители или болести – те трябва да бъдат изгорени, за да се предотврати разпространението на инфекции.
Също така е важно да изрежете младите издънки, оставяйки не повече от 10-12 силни стъбла на квадратен метър . Накрая върховете на останалите издънки трябва да се съкратят с 10-15 см, за да се стимулира растежа на страничните разклонения. Като следвате тези правила, можете да получите силни, здрави храсти, които ще дадат изобилна реколта.
Грижа за малини след подрязване
След подрязване малините изискват специални грижи, за да се възстановят по-бързо и да поставят основата за бъдещата реколта.
На първо място, трябва да осигурите достатъчно количество хранителни вещества, като подхранвате храстите с компост, хумус или минерални торове.
Също така е важно да се полива обилно, особено ако есента е била суха. Препоръчва се почвата около храстите да се мулчира с торф или слама, което ще помогне за задържане на влагата и ще предпази корените от замръзване.
За да предотвратите развитието на болести, можете да напръскате растенията с разтвор на меден сулфат или специални биологични препарати. Ако се грижите правилно за малините след подрязване, те бързо ще започнат да растат през пролетта и ще ви дадат щедра реколта.