От десетилетия хората са вярвали, че яденето на моркови подобрява зрението поради високото съдържание на витамин А в зеленчука. Това твърдение обаче е по-скоро мит, отколкото научна реалност.
Какво се знае за морковите и ефекта им върху зрението?
Д-р Дейвид Калехо каза, че въпреки че морковите са богати на витамин А – важно хранително вещество за здравето на очите, няма научни доказателства в подкрепа на идеята, че яденето на моркови значително подобрява нощното виждане.
Според експерта витамин А играе решаваща роля за поддържането на добро здраве на очите и е необходим за образуването на родопсин, пигмент в очите, който ни позволява да виждаме при слаба светлина.
Това обаче не означава, че яденето на големи количества моркови драстично ще подобри способността ни да виждаме на тъмно.
Балансираната диета е ключова. За да поддържате добро здраве на зрението, е важно да ядете балансирана диета, която включва разнообразни основни хранителни вещества, вместо да се фокусирате само върху една храна, като например моркови.
Идеята, че морковите са полезни за зрението, датира от Втората световна война. По време на този конфликт британците разпространяват историята, че техните пилоти са успели да свалят вражески самолети благодарение на големи количества моркови.
Тази пропаганда имаше за цел да прикрие използването на модерни технологии за нощно откриване като радар. Оттогава връзката между морковите и по-доброто нощно виждане остава в съзнанието на много хора.
Какви други ползи има морковът?
Морковите са отличен помощник при възстановяване след вирусни заболявания. Витамин С, на който е богат този кореноплод, помага за укрепване на имунната система и насърчава бързото възстановяване. Редовната консумация на сок от моркови ще ви помогне бързо да се върнете към нормалния си живот и да възстановите силите си.
Подобно на много други зеленчуци, той съдържа фибри, които са необходими за нормалното функциониране на стомашно-чревния тракт. Яденето на моркови помага за подобряване на храносмилането и може да се препоръчва от лекарите като допълнителна терапия при определени заболявания.
Редовната консумация на моркови има положителен ефект върху сърдечно-съдовата система. Калият, съдържащ се в морковите, помага за разширяване на кръвоносните съдове и намаляване на кръвното налягане. Зеленчукът също така помага за намаляване нивата на холестерола и подобрява еластичността на кръвоносните съдове, което е важно за превенцията на сърдечно-съдови заболявания.
Между другото, морковите са отличен избор за тези, които искат да отслабнат. Бързо засища, така че чувството на глад не възниква няколко часа след консумацията му. Това помага да се намали количеството консумирана храна и в резултат на това да се намали съдържанието на калории в ежедневната диета.