Въпросът, който често ни мъчи: „Как така само след един ден косата ми изглежда като мазна пържола, докато лицето ми е сухо като пустиня?“ Е, не си само ти! Причината за бързото омазняване на косата е тясно свързана с начина, по който работят мастните жлези. Те произвеждат себум, който пази косата от изсушаване и я прави мека. Но, както знаем, понякога тези жлези стават малко прекалено продуктивни, особено ако имате генетично предразположение към мазна кожа и коса.
Сезоните влияят ли?
Абсолютно! Косата може да се омазнява повече през зимата, когато отоплението и студеният въздух изсушават кожата, и тогава мастните жлези се опитват да компенсират. Лятото, от друга страна, с високата влажност и потта, също може да доведе до бързо омазняване на косата.
Колко пъти седмично трябва да се мие косата?
Това наистина зависи от типа на косата и кожата ти, но средно – 2 до 3 пъти седмично е напълно достатъчно, ако имаш нормален или сух тип коса. Ако си сред тези, които усещат, че косата им става мазна след един ден, може би ще трябва да я миеш малко по-често. Въпреки това, ако прекалено често миеш косата, можеш да нарушиш баланса на себума и да стимулираш производството му още повече.
Навиците на пипане или връзване на косата може да оказват влияние. Колкото повече ръцете ни влизат в контакт с косата (особено с мазни ръце), толкова повече я замърсяваме и насърчаваме омазняването. Постоянното пипане или навикът да пускаме косата в нещо като „погалване“ може да доведе до бързо омазняване, пишат от фокус.бг.
Много хора страдат от комбиниран тип кожа – мазна в областта на Т-зоната (лицето и скалпа) и суха в останалите части на лицето или тялото. Това може да е знак за различия в хормоналния баланс или специфични външни фактори като климат и диета. Ако се притесняваш, че това е прекалено изразено или започва да ти създава проблеми, консултация с дерматолог може да ти помогне да намериш подходящото решение.