Ранният цъфтеж на разсад често предизвиква безпокойство, но компетентният подход ще превърне проблема в предимство. Навременното коригиране на грижите ще запази силата на растенията за бъдещ растеж.
Когато се появят първите пъпки, се препоръчва да се увеличи торенето със сложни торове. Честотата на приложение се увеличава с 50%, ако фуражът вече е бил използван преди това.
Разсадът, който преди това не е получавал торове, започва да се подхранва на всеки 10 дни. Това ще поддържа баланса на микроелементите и ще забави изчерпването на почвата. По време на фазата на цъфтеж растенията се нуждаят от повече фосфор и калий, а делът на азота е намален. Пренебрегването на това правило ще доведе до прекомерен растеж на зеленина за сметка на пъпките.
Оптималният избор би бил калиев монофосфат – той се разтваря и се абсорбира бързо. Добавете 1 g от препарата към литър вода, като го смесите с органичен стимулант.
Янтарната киселина или аминокиселинните съединения ще повишат устойчивостта на разсада към стрес. Използват се заедно с основни торове за комплексен ефект.
Когато расте в хладни условия, „Epin“ се включва в сместа. Той активира защитните механизми на растението, като му помага да се адаптира към неблагоприятна среда.
Ако разсадът се съхранява на топло място, по-добре е да добавите „Циркон“. Продуктът ускорява коренообразуването и подобрява усвояването на хранителните вещества.
Стимулаторите на растежа не могат да бъдат внезапно прекратени след засаждане в земята. Постепенното намаляване на концентрацията им ще предотврати увяхването и ще поддържа здравия вид на разсада.
Поливането се намалява до умерено, като се избягва преполиването. Преди да добавите вода, проверете горния слой на почвата – той трябва да изсъхне с 1-2 см.
Разсадът се осигурява с ярка, но дифузна светлина най-малко 12 часа на ден. Това ще предотврати разтягането на стъблата и ще запази храстите компактни.
Стабилна температура в диапазона от +18…+22°C ще създаде удобни условия за развитие. Внезапните промени забавят растежа и провокират опадането на пъпките.