инът на Миглена Ангелова е арестуван незаконно. Това реши Софийският районен съд по жалба на Илия Петков, показа проверка на „24 часа“.
В края на февруари Петков беше задържан за 24 часа в 4 районно управление в София, след като отиде да даде обяснения по досъдебно производство за измама. По-късно прокуратурата отказа да го обвини, иззе делото и го възложи на друго районно управление. Петков беше освободен. Тогава майка му, тв водещата Миглена Ангелова разказа за случката и влезе в конфликт с началника на районното Кристиан Тонев, нарече го „самозабравил се местен феодал“ и отсече, че с този манталитет може да бъде охрана на паркинг, но не и ръководен служител в МВР.
Мотивите, с които съдът отменя заповедта за задържане на Илия Петков са същите, както и при Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова през март 2022 г. Те бяха задържани в 7 районно по разследване, прокуратурата не ги обвини и ги пуснаха. По-късно съдът реши, че са държани едно денонощие незаконно, а полицията не е посочила нито едно годно доказателство, че са извършили престъпление. Освен това задържането им противоречи на практиката на Европейския съд за правата на човека.
Същите са мотивите и по жалбата на Илия Петков – няма основания за задържането му, няма санкция от прокуратурата, няма опасност от укриване, неудачно и частично са посочени норми от Наказателния кодекс.
„Възниква основателен въпрос какво е наложило започването на досъдебно производство при неотложност и какви точно цели са преследвани със задържането“, пише съдия Яна Димитрова. Разследването срещу бившия премиер също беше при неотложност.
МВР трябва да плати 1000 лв. разноски на сина на Миглена Ангелова, както беше и в случая с Бойко Борисов.
„Напълно основателен, но и силно обезпокоителен, е поставеният в съдебния акт въпрос за действителните мотиви да бъде започнато досъдебно производство, и то при неотложност, както и какви цели са преследвани с това задържане. Още при доброволното си явяване Илия Петков е пожелал да представи доказателства, че токените, с които е платен автомобила на чуждия гражданин, са напълно реални и при това добре котирани на световните криптоборси. Тоест не са били нужни нито арестите, нито започване на дело по неотложност – практиката в подобни случаи е да се извърши проверка в двумесечен срок. За съжаление нито ръководителят на административния орган, издал заповедта, нито друг служител на 4 районно управление се явиха в съдебна зала, за да обяснят дали личния състав на службата се ползва като средство за недопустима от законова гледна точка намеса в спорове с граждански характер“, казва адвокат Любомир Таков, потърсен за коментар по случая. Според него това не е единичен случай в практиката на това районно управление.
Решението на Софийския районен съд не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Административния съд в София-град.