В механиката съединителят е механизъм, чийто принцип на действие се основава на действието на триенето при плъзгане. Често неопитните шофьори смятат, че натискането на педала на съединителя „съединява“ нещо – докато, всъщност, е точно обратното: това действие разединява, отделя двигателя от ходовата система, като се започне със скоростната кутия, която е непосредствено следващата след съединителя част от тази система.
Съединителят се използва и когато е необходимо да се синхронизира скоростта на автомобила с броя на оборотите на коляновия вал на двигателя, т. е. осигурява плавно прехвърляне на въртящия момент от двигателя към скоростната кутия – и, ако е необходимо, напълно изключва предавките на ръчната трансмисия от трансмисионния механизъм на двигателя за определен момент.
Има няколко различни вида съединители. Често това са един, два или повече фрикционни диска, плътно притиснати един към друг с помощта на пружини.
Когато водачът натисне педала, дисковете на съединителя се освобождават и в този момент между тях се появява въздушна междина. Съединителят се освобождава и вече няма предаване на въртящ момент от двигателя към скоростната кутия. Когато педалът на съединителя бъде освободен (т. е. не е натиснат), притискащите пружини връщат дисковете в първоначалното им положение, те отново влизат в плътен контакт и въртящият момент от единия диск – задвижващия, се предава на задвижвания диск поради действието на триене.
Как да разберете, че е време да смените съединителя?
Ако при изключване на съединителя чуете силен шум, създаван от освобождаващия лагер, това означава, че той е износен.
Един от проблемите на съединителя е приплъзването на дисковете при свободно отпускане на педала. Плъзгайки се един спрямо друг, дисковете стават много горещи, което води до бързата им деформация или счупване. Изгарят фрикционните накладки и се чувства специфична миризма в салона на автомобила.
Как можете сами да проверите за проблеми в системата на съединителя, без да отидете в сервиз – както се казва, по „народен“ начин? Водачът може да забележи приплъзване на диска първоначално при високи предавки. В същото време оборотите на двигателя се увеличават, но скоростта не се увеличава. Забелязвайки това състояние на нещата, е необходимо да се вземат мерки, тъй като процесът се развива, засилва и в крайна сметка ще стигне до точката, в която колата просто не може да започне да се движи, когато е включена първа предавка.
Какъв е експлоатационният живот на механизма на съединителя?
Отговорът на този въпрос не е ясен. В крайна сметка експлоатационният живот на този механизъм зависи не само от качеството на производството, но и от опита и техниката на шофиране на самия водач. Според негласно правило сред автомобилистите дисковете се сменят след изминаване на осемдесет до деветдесет хиляди километра. Но тези показатели също могат да се отклоняват в двете посоки.
Как можете да определите, че е време за смяна на съединителя?
Следните „симптоми“ могат да бъдат изброени.
Съединителят „приплъзва“, т. е. съединителят не е напълно изключен. Чува се силно хрущене при смяна на предавките, докато колата да е неподвижна.
Колата потегля с придръпване дори, когато педалът се отпуска съвсем плавно.
Педалът на съединителя е натиснат докрай, но не се връща в първоначалното си положение.
При включване на съединителя се усещат силни вибрации, пишат от актуално.ком.
Смяната на съединителя често изисква снемане на скоростната кутия. Тази смяна е доста трудоемка процедура – затова, ако нямате време и опит, тогава трябва да отидете в сервиз. Процедурата няма да е евтина. Но не е препоръчително да спестявате от това. Може да е по-евтино и по-добре да смените съединителя като цяло (кожух, дискове, лагери) и да смажете вилката за освобождаване на съединителя. Изберете доверени производители и надеждни места за продажба на авточасти.
На добър час!