Постоянната умора често ни преследва, дори когато не излизаме от вкъщи. Причината за това често е самият интериор – предметите, цветовете, светлината или дори миризмите, които ни заобикалят.
Винаги включен телевизор
Фоновият шум от телевизора има също толкова отрицателен ефект върху мозъка, колкото и лошите новини. Причинява главоболие, раздразнителност и разсеяност. Освен това синята светлина от екрана потиска производството на мелатонин , хормона на съня.
В резултат на това тялото се уморява, но не може да си почине напълно. За да не се изтощавате, трябва да ограничите гледането на телевизия и да я изключите, когато не ви е необходима.
Студени цветове на стените
Стените в сиви и сини нюанси могат да потиснат нервната система. Те забавят пулса, понижават кръвното налягане и създават ефект на сънливост. Тези цветове може да са подходящи за хора с хипертония, но за повечето хора те са източник на умора.
Ако постоянно стоите в стая със студени стени, ще се почувствате летаргични и апатични. За да повишите енергията и настроението си, по-добре е да дадете предпочитание на топли, живи нюанси в интериора.
Лавандула и изобилие от аромати
Ароматът на лавандула, макар и успокояващ, в големи дози предизвиква сънливост. Постоянното вдишване на тази миризма намалява производителността и кара тялото да се „изключи“.
Психолозите съветват да редувате аромати , за да предотвратите натрупването им. Прекомерните миризми могат да причинят умора, главоболие и дори алергии. По-добре е да използвате умерено ароматни продукти и да изберете по-освежаващи опции.
Хаос и безпорядък в къщата
Безпорядъкът предизвиква психологически дискомфорт. Разпръснатите неща, мръсните съдове и ненавременното почистване подсъзнателно предизвикват безпокойство . Постоянното излагане на такава среда допринася за емоционално прегаряне.
За да възстановите вътрешния си баланс е важно да почиствате редовно – поне веднъж седмично. И ако нямате достатъчно време, трябва да се свържете със специалисти по почистване.
Затворени щори или завеси
Светлината е източник на жизнена енергия. Ако в помещението няма естествена светлина, това се отразява негативно на настроението и хормоналните нива. Човек става летаргичен, депресиран и уморен. По-добре е да спускате щорите само през нощта или при особено ярко време. Естествената светлина помага за поддържане на здравословен биоритъм и подобрява благосъстоянието.
Телефон близо до възглавницата
Смартфонът, който лежи до главата ви, пречи на добрия сън. Излъчването му има отрицателно въздействие върху психиката и предизвиква пристрастяване .
Постоянната наличност на джаджа нарушава съня и принуждава мозъка да остане активен дори през нощта. За да спите добре и да намалите умората, най-добре е да оставите телефона си на разстояние. Това ще подобри качеството на вашата почивка и ще ви помогне да се събудите с усещане за освеженост.
Синтетично спално бельо
Синтетиката не позволява на въздуха да преминава добре и нарушава терморегулацията. В такова бельо тялото или замръзва, или се изпотява, което прави съня неспокоен.
На сутринта след такава почивка човек се чувства уморен. Най-добрият избор са естествените материали, като памук. Осигуряват комфорт, не предизвикват дразнене и издържат по-дълго.