Учените доказаха защо е по-добре да си оптимист. Хората, които са склонни да се надяват на положителен изход във всяка ситуация, страдат по-малко от промени в настроението, по-малко са склонни към стрес, не злоупотребяват с алкохол, живеят по-добре по отношение на богатството и се справят с проблемите, които възникват сравнително лесно. Това се посочва в изследване на италиански и американски учени.
Оптимистите са обнадеждени и уверени в успеха и са склонни да гледат на трудностите като на учебен опит или временни неуспехи. Винаги си мислят, че утре ще е по-добре. Но как да станеш такъв човек?
Не е лесно, но е възможно.
„Ако искате да промените „ориентацията“ си – да спрете да бъдете песимист и поне от време на време да бъдете оптимист – трябва да спрете да виждате само негативното в живота си“, съветва психологът Ейми Морин. За да направите това, можете да си задавате само един въпрос всяка вечер: Какво направих днес, за да стана морално по-силен? Това ще ви позволи да погледнете деня си от място на сила.
Имахте ли търпение, успяхте ли да „успокоите” негативизма в главата си, направихте ли трудното?
Психологът признава, че в началото ще бъде много трудно да се намерят отговори на тези въпроси, но не трябва да се отказвате – това е просто въпрос на практика. Експертът също така препоръчва да въведете навици в живота си, които определено ще ви помогнат да видите светлата страна на живота.
Три трика, които ще улеснят живота ви.
Не се тревожете за това, което не можете да контролирате
„Ние не можем да повлияем на действията на другите, на метеорологичните условия – дъжд или сняг, външните условия“, казва Ейми Морин. Има много неща в живота, които не можем да контролираме. Така че не се спирайте на факта, че нещо се е объркало. Съсредоточете се върху това, което сте направили правилно.“
Винаги се стремете към прогрес
„Да, има дни, в които прогресът е минимален, но не забравяйте за малките ежедневни победи – празнувайте ги и, разбира се, не забравяйте да ги постигнете. Може да е всичко: да довършите неща, които сте отлагали дълго време. изпълнявайте задачите навреме, спортувайте или дори перете „Малките победи водят до големи постижения“, отбелязва психологът.
Опитайте се да опознаете себе си по-добре
„Какво наистина ценя, какво ми липсва, за да бъда щастлив, какви радости отказвам, какво усложнявам и от какво се страхувам, какво бих искал да науча или опитам? Задайте си тези и други въпроси, разберете какво ви движи и какво искате от живота. Това ще ви помогне да придобиете сила и самочувствие“, казва експертът.