Защо да приемате допълнително витамин D
Според педиатъра Дария Власенко всички деца на възраст 0-18 години се нуждаят от допълнителен витамин D. Много малко храни съдържат естествено витамин D. Основните хранителни източници са богата риба (като сьомга, скумрия и херинга), черен дроб и месо от органи и яйчен жълтък.
Повечето деца консумират малки количества от тези храни. По този начин, обогатените храни и напитки (като краве мляко и някои растителни млека) често са основните източници на хранителен витамин D.
Кожният синтез е основният естествен източник на витамин D. Хората, които не се излагат достатъчно на слънце, особено бебетата, се нуждаят от допълнителен витамин D от обогатени храни или добавки.
Витамин D се прехвърля от майката на плода през плацентата и намалените запаси от този витамин по време на бременност са свързани с по-ниски серумни концентрации на 25-хидроксивитамин D (250HD) при кърмачето.
Концентрациите на 250HD са особено ниски при недоносени бебета, тъй като те имат по-малко време да натрупат витамин D от майката по трансплацентарния път.
Дневна норма
За кърмачета или бебета със смесено хранене: 400 IU течен витамин D на ден. Започнете да го приемате скоро след раждането.
Деца от 1 до 18 години – 600 IU (15 mcg) дневно, а възрастни до 70 години – 600 IU (15 mcg).
Витамин D се приема най-добре сутрин, по време или след хранене, което съдържа мазнини. Това подобрява усвояването му, тъй като витамин D е мастноразтворим.
Не се препоръчва да се приема през нощта, защото може да повлияе на производството на мелатонин и да попречи на съня.
Симптоми на дефицит на витамин D
Дефицитът на витамин D е често срещан при кърмачетата по света, вариращ от 2,7% до 45%. Бебетата под 2-годишна възраст са изложени на по-висок риск от развитие на този дефицит, тъй като обикновено са по-малко изложени на слънчева светлина от възрастните.
Симптомите на дефицит включват:
спазми поради ниски нива на калций
нарушение на растежа
раздразнителност
летаргия
мускулна слабост
чести респираторни инфекции
Екстремният дефицит на витамин D може да доведе до рахит, заболяване на костите, което може да причини аномалии на растежа и деформации на ставите.
Кой не трябва да приема добавката?
Въпреки че витамин D е важен за здравето, има ситуации, при които приемането му може да бъде опасно. Ето основните случаи, когато трябва да избягвате или ограничавате приема на този витамин:
хиперкалциемия – повишени нива на калций в кръвта, тъй като витамин D може да го увеличи още повече, което води до отлагане на калций в органите и кръвоносните съдове
проблеми с бъбреците – особено ако имате бъбречна недостатъчност или камъни в бъбреците, тъй като витамин D може да допринесе за образуването на нови камъни
приемане на определени лекарства – като сърдечни гликозиди (дигоксин) или тиазидни диуретици, тъй като те могат да повишат нивата на калций и да причинят сериозни усложнения
алергия или свръхчувствителност към компонентите на препаратите с витамин D.
Статията е с информационно съдържание и не изключва, нито замества консултация с лекар.