Котките имат репутация на много сдържани, своенравни и капризни животни. Може да е трудно да се говори с тях, но само за тези, които не говорят техния език.
Проучване на експерти от университета в Съсекс показа, че има няколко жеста, които помагат за установяване на контакт с котка. За да направите това, трябва да се усмихнете, но не като човек, а като котка – присвивайки очи и бавно мигайки.
Наблюдението на взаимодействието между котка и човек потвърждава, че този жест кара котките, независимо от характера и общителността, да се доближават до хората и да бъдат по-възприемчиви към тях.
„Като човек, който е изучавал поведението на животните и е собственик на котка, се радвам, че мога да покажа, че котките и хората могат да общуват по този начин. Това е нещо, което много собственици на котки са подозирали и сега има доказателства“, каза психологът Карън Маккомб.
Ако сте прекарвали време с котки, определено сте виждали изражението на лицето им с „частично затворени очи“, което е придружено от бавно мигане. Това е подобно на начина, по който човешките очи се присвиват, когато се усмихват, и това обикновено се случва, когато котката е отпусната и доволна.
Изразът се тълкува като усмивка на котка. И когато човек повтори този жест, котките получават сигнал, че този човек е приятелски настроен и отворен за взаимодействие.
В първия експеримент собствениците на 21 животни мигаха бавно към котка. След като котката се почувства удобно в една част на къщата, собствениците бяха инструктирани да седнат на около 1 метър и да мигат бавно, когато котката ги погледне. Камерите заснеха лицата на собственика и котката и резултатите бяха сравнени с това как котките мигат без човешка намеса.
Резултатите показват, че котките са по-склонни бавно да мигат към своите хора, след като техните хора бавно са мигали към тях, в сравнение със състояние без взаимодействие.
Вторият експеримент включва 24 котки. Този път не собствениците мигнаха, а изследователи, които не са имали никакъв контакт с котката преди това. Като контрола бяха записани котки, реагиращи на условието без мигане, при което хората гледаха котки, без да мигат с очи.
Изследователите извършиха същия процес на бавно мигане, както в първия експеримент, като добавиха протегната ръка към котката. И те откриха, че не само е по-вероятно котките да мигат в отговор, но също така е по-вероятно да се доближат до ръката на човека, след като човекът мигне.
„Това е първото проучване, което експериментално изследва ролята на бавното мигане в комуникацията човек-котка. И това е нещо, което можете да опитате сами със собствената си котка у дома или с котки, които срещате на улицата. Това е чудесен начин да заздравите връзката си с вашите котки. Опитайте да присвиете очи, докато ги гледате, сякаш в спокойна усмивка, и след това затворете очи за няколко секунди“, съветва Маккомб.
Тя увери, че след този трик ще видите, че котките реагират по същия начин и ще започнете нещо като разговор.
Между другото, котките реагират добре на хора, които са възприемчиви към тях. И ако котката не иска да общува с вас, тогава може би проблемът не е в котката, а във вас.
Котките са в състояние да имитират личностните черти на хората, с които живеят – и това обяснява защо някои котки могат да бъдат тъжни, когато хората им са тъжни.
Котките също могат да разпознават собствените си имена, въпреки че често просто ги игнорират.