Махмурлукът е сериозно състояние на всяка възраст, тъй като е ясен сигнал, че тялото е получило токсична доза алкохол. На определена възраст обаче махмурлукът става най-тежък, а според изследването това съвсем не е средна възраст.
Учени от университета в Утрехт в Холандия установиха, че хората, които пият прекомерно на възраст между 18 и 35 години, изпитват най-тежките симптоми на махмурлук на следващата сутрин.
Хората на възраст от 46 до 65 години изпитват сутрешно главоболие, гадене и изтощение след пиене на алкохол – но всички симптоми се усещат наполовина по-слабо от тези под 35 години.
Експертите смятат, че с възрастта хората развиват „толерантност“ към тежките симптоми на махмурлук и ги възприемат като по-малко трагични. Мъжете страдат повече от жените в почти всички възрастови групи, с изключение на хората над 66 години.
Резултатите от това проучване противоречат на много предишни проучвания, които показват, че махмурлукът се влошава с напредване на възрастта. Например, по-ранни проучвания предполагат, че стареенето намалява ефективността на черния дроб, което може да забави метаболизма на алкохола, удължавайки присъствието му в кръвта.
Въпреки това холандски изследователи твърдят, че не само тежестта и честотата на махмурлука намалява с възрастта, но и хората се чувстват „по-малко пияни“ с възрастта, въпреки че пият същото количество алкохол.
По време на проучването всички доброволци отговаряха на въпроси, свързани с консумацията на алкохол през двата месеца преди карантината срещу COVID-19. Те също бяха помолени да запишат броя на алкохолните напитки, които консумират средно на седмица, и броя на дните в седмицата, в които пият алкохол.
След това участниците трябваше да оценят махмурлука си по скала от 0 до 10. И също така да посочат колко махмурлука са преживели за два месеца. След това изследователите направиха анализ, за да сравнят участниците от различни възрастови групи, търсейки разлики в тежестта на махмурлука.
„Анализът показа, че махмурлукът става по-слаб с възрастта“, казват авторите на изследването.
Те добавиха, че причината може да бъде и че чувствителността към болка намалява с възрастта.
Махмурлукът е резултат от опита на тялото да се освободи от токсичния алкохол. Веществата, създадени като странични продукти от този процес, причиняват възпаление и временни промени в имунната система. Едно от тези вещества е ацеталдехидът, страничен продукт, който е отчасти отговорен за чувството за замайване.
Дехидратацията е друга основна причина за махмурлук. И ако човек често ходи до тоалетната и нивото на течността намалява и не се възстановява, тогава определено ще се появи махмурлук.
Липсата на сън може да влоши нещата и не само защото сте си легнали късно. Алкохолът нарушава съня и по време на „пиянски“ сън няма достатъчно сън с бързо движение на очите (REM), което е важен етап от съня, за да поддържа човек да се чувства бодър.