Оказва се, че времето от деня е свързано с депресия, безпокойство, благополучие и самота.
Това сочи проучване на University College London, което анализира близо милион отговора на въпроси за психичното здраве и щастие от 50 000 души в продължение на две години.
Целта на изследването е да се установи дали времето от деня влияе върху нивата на щастие и благополучие на хората.
Проучването изследва влиянието на времето от деня върху различни емоции като депресия, безпокойство, щастие, удовлетворение от живота, самота и чувство за смисъл.
Резултатите показват, че хората като цяло са по-щастливи и съобщават за по-добро психично здраве сутрин, докато късно вечерта е най-трудното време от деня, казаха учените.
„Нашите данни потвърждават, че средно психичното здраве и цялостното благосъстояние на хората са по-добри сутрин и значително се влошават с напредването на нощта. Въпреки че тези резултати са интересни, те трябва да бъдат проверени в други проучвания, които вземат предвид възможните пристрастия“, каза авторът на изследването д-р Feifei Bu.
Заслужава да се отбележи, че участниците в проучването не са били директно попитани по кое време на деня се чувстват най-добре. Вместо това те бяха попитани за тяхното настроение и психическо здраве и след това резултатите бяха анализирани според времето на деня.
Как емоциите се променят през деня и седмицата
Резултатите показват, че положителните емоции като щастие и удовлетворение от живота са изразени по-силно в понеделник и петък в сравнение с неделя.
В същото време се отбелязва, че симптомите на депресия и тревожност най-често се появяват във вторник и сряда сутрин, намаляват през деня, но се засилват отново през нощта.
Резултатите от изследването показват, че емоционалният фон на човек винаги е по-висок през деня, отколкото вечерта, а до края на деня положителните емоции отслабват. Нивото на самота обаче остава стабилно през цялата седмица.
Сезонни и хормонални влияния
Според учените през пролетта, лятото и есента хората се чувстват по-малко депресирани в сравнение със зимата. В същото време нивото на положителни емоции е по-високо през топлите месеци, но ежедневните промени в настроението не зависят от сезона.
Учените свързват промените в психо-емоционалното състояние с хормоналните колебания. По-специално, нивата на кортизол, които влияят на тревожността и мотивацията, са най-високи веднага след събуждане и намаляват вечер.