Учените направиха сензационно откритие: едно от насекомите е в състояние ефективно да се бори с вируси, които заплашват човечеството. Изследванията показват, че това създание има уникални свойства, които могат да помогнат за създаването на нови антивирусни лекарства.
Супервирусите заплашват целия свят
Един от проблемите на съвременната медицина е устойчивостта на организма към антибиотици. Затова в света се развиват супербактерии и суперинфекции, които не могат да бъдат лекувани по никакъв начин. Такива заболявания не се повлияват от стандартните лекарства и това води до смъртта на хиляди пациенти всяка година.
Наблюденията на учените върху войници, завръщащи се от Близкия изток, им дадоха идея къде да търсят мощна антивирусна програма. Военните често се сблъсквали с бактериални инфекции, които били трудни за лечение. Но се оказа, че местните насекоми, предимно хлебарки и скакалци, които живееха в същите условия, останаха абсолютно здрави.
Именно това навежда учените на идеята, че телата на тези насекоми може да имат естествени защитни механизми срещу патогенни микроорганизми.
„Някои от тези насекоми живеят на едни от най-мръсните места, познати на човека. Помислихме си „Как се справят с всичките бактерии и паразити?“, каза съавторът на изследването д-р Навид Хан.
Какво успяха да открият изследователите?
По време на изследването учените открили, че нервната система на някои насекоми, по-специално на американската хлебарка (Periplaneta americana) и пустинния скакалец (Schistocerca gregaria), произвежда уникални антимикробни молекули.
Натрошени екстракти от мозъка на насекомите убиват повече от 90% от бактериите E. coli и устойчивия на метицилин Staphylococcus aureus, който се счита за един от най-устойчивите на антибиотици.
Учените смилат различни части от насекоми и ги инкубират с патогенни бактерии и откриват, че само екстракти от мозъци и нервна тъкан на насекоми показват антибактериална активност. Но мазнините, мускулите и хемолимфата нямаха такъв ефект.
По време на експеримента е установено, че най-малко девет молекули са отговорни за антимикробния ефект. Сега учените ги изучават по-подробно, за да разберат как могат да се използват за създаване на нови лекарства за борба със супербактериите.
Необходимо е да се изолират активните компоненти, да се тества тяхната безопасност за хората и да се създадат синтетични аналози.
Учените обясняват, че това откритие ще помогне да се намери нова посока в биомедицинските изследвания и вместо да се търсят нови антибиотици сред вече известни съединения, ще бъде възможно да се търсят напълно нови лекарства, които ще спасят хиляди хора.