Това определение – дизайнер – обикновено се свързва с нещо скъпо, красиво и много качествено. Не се наемаме да преценяваме колко е струвал този ремонт и колко е добър, но имаме въпроси относно красотата.
Сякаш всичко най-добро е събрано тук наведнъж: килими, китайски вятърни камбанки, фигурки, уютен абажур в стила на 60-те години, модерен полилей, изобилие от разнообразни текстилни дизайни, сводести отвори и много килими, килими , и пътеки.
Нека да разгледаме снимките: небрежно боядисани стени, бюджетни мебели, страховити тапети с големи цветя, ясна свръхдоза синьо, сушилня в средата на стаята, леопардово покривало на леглото и кърпа на вратата. Изглежда всичко е обмислено. Къде е дизайнът, какво се случва?
Дизайнерът на този интериор сякаш гравитира към лилавото. Терминът, между другото, е въведен от Клифърд Саймък, известен писател на научна фантастика – в действителност този цвят не съществува. По-точно съществува, но само в този апартамент. Всички нюанси на лавандула, лилаво и синьо са комбинирани със зелено. Или по-скоро те не се комбинират, а са съседни.
„Скъп дизайнерски ремонт с отлично обзавеждане“, пише брокерът. Добре, да видим какво имаме тук. Монограми, блясък, полиране, вани с изкуствени цветя, фрагменти от мазилка… Дори таванът е боядисан! А комбинацията от страховитата картина над леглото и покривалото те кара да плачеш.
Най-дизайнерското нещо тук е тигърът, който тъкмо се готви да скочи на евентуален наемател. Няма смисъл дори да гледам останалите снимки, нищо няма да е по-красиво. С изключение на телевизора, неудобно стърчащ от стената, и кухненската маса, покрита с мушама.
И още примери
Този апартамент е двустаен. Но по някаква причина авторът на рекламата е заснел само един. От втория останаха само полилей и фрагмент от завеси със сложен ламбрекен. В първия обаче има достатъчно красота. „Елитен апартамент с дизайнерски ремонт“ – усетихте ли цялото величие на този интериор?