Троица, Петдесетница или Зелена неделя е специален празник, честването му е свързано с Великден. Ето защо датата му се променя всяка година. Троица се пада на 50-ия ден след честването на Светлото Възкресение Христово.
Източните християни празнуват Великден през 2024 г. на 5 май, съответно Троицата се пада на 23 юни. В Библията е писано за Троицата, че Бог е единството на Отца, Сина и Светия Дух. От тук идва и основното име на празника.
Според църковните предания на 50-ия ден след възкресението на Исус Христос Светият Дух се явил пред неговите ученици. Тогава апостолите получили от него дарбата на изцеление, научили всички езици, което им помогнало да разпространят християнството по света.
В църквите на Троица се провеждат празнични служби и големи вечерни служби. Основните символи на празника сред християните от източния обред са зелени клонки от бреза и други дървета. Къщите и църквите традиционно се украсяват с тях. Според народните вярвания тези клонки допринасят за благополучието и щастието в дома.
На литургията православните свещеници носят празнични зелени одежди, а католическите – бели.
След службата хората отиват на гости или се събират в домовете си, почерпят приятели и семейство с голяма празнична торта и подреждат великолепна маса. Сватосването на този ден е за успешен брак: семейството ще има красиви деца, хармония в дома и любов един към друг в сърцата.
Ако на този ден вали – ще е топло и приятно лято.
След дъжд веднага се появи слънце – можете да очаквате голяма реколта и само хубави новини.
Отварите и цветята, събрани на този ден, са силен талисман и лек за всички болести.
Не се препоръчват сватбите на Троицата, защото нищо добро няма да излезе от това, семейството бързо ще се разпадне и ще бъде нещастно. Освен това не можете да шиете, да бродирате или да работите в градината. Това е голям църковен празник, по време на който трябва да посетите храма, да се молите и да си починете.
Денят след Троицата се наричал Духовден. Все още беше забранено да се излиза на полето и да се работи в земята.