Тези предмети могат да събират микроби и гъбички, които представляват потенциален риск от инфекция.
Тревожно проучване в Обединеното кралство, проведено от специализирания търговец на дребно, установи, че 71% от субектите не почистват редовно предметите, които използват всеки ден, а само дезинфекцират съдомиялната машина три пъти годишно (но пералнята веднъж на всеки 365 дни).
Това означава, че тези устройства могат да се превърнат в благоприятна почва за разпространението на микроби и гъбички, които са токсични за здравето и могат да причинят различни патологии, вариращи от коремна болка до кожни инфекции.
За да разрешим проблема в основата, просто трябва да премахнем мазнините и ще ви кажем как да го направите.
1. Хладилник
Някои проучвания показват, че бактерии като E. coli, салмонела и листерия могат да останат в хладилника (особено в остатъци от храна и чекмеджета за плодове) и да причинят потенциално хранително отравяне, болки в стомаха и грипоподобни симптоми.
Как да го почистите: Би било идеално да го пускате седмично по рафтовете, но на всеки три месеца се нуждаете от по-дълбоко почистване със специален препарат и гореща сапунена вода. И не забравяйте частта с вратата.
2. Пералня
Ниските температури на пране и перилните препарати без белина позволяват на микробите и бактериите да оцелеят в пералната машина. Неслучайно 44% от тях са имали следи от Ешерихия коли и Стафилококус ауреус.
Как да почистите: Пералнята трябва да се дезинфекцира всеки месец. След като чекмеджето за перилен препарат бъде извадено, ние го изтъркваме с гореща сапунена вода и след това със стара четка за зъби, за да премахнем всякаква мухъл или мръсотия, преди да го върнем на място и да създадем празен цикъл. Когато приключите с прането, не забравяйте да отворите пералнята и да изсушите както кошницата, така и гумената шайба.
3. Съдомиялна машина
Въпреки че вътрешността на съдомиялната машина може да достигне високи температури, това не предотвратява образуването на бактерии като Pseudomonas и Acinetobacter, които могат да причинят инфекции при хора с отслабена имунна система. Ако това не е достатъчно, остатъците от храна в канала могат да блокират потока на водата, което в комбинация с топлината и влажността може да доведе до мухъл.
Как да почистите: Първата стъпка е да проверите канала, който трябва да се отстрани (според инструкциите) и да се изплакне в мивката със стара четка за зъби, след това до спринклерите, които пускат течен препарат, насочвайки водата към елиминиране всякакви депозити. Веднъж месечно правете по-щателно почистване на уреда, като поставите чаша бял оцет върху горната решетка и пуснете цикъл на вакуумиране при най-висока температура.
4. Фурна
Натрупванията от мазнини и мръсотия са идеални за развитие на бактерии: не е изненада, че едно проучване установи, че дръжките на фурната имат повече микроби, отколкото тоалетните седалки.
Как да го почистите: Вратата на фурната трябва да се почиства всяка седмица, а веднъж месечно уредът трябва да се почиства по-щателно със специален препарат или смес от гореща вода и препарат за миене на съдове, като се носят ръкавици.
5. Микровълнова
Хранителните отпадъци са любима храна за бактериите, особено E. coli и салмонелата, ако се опитате да размразите сурово месо в микровълновата.
Как да почистите: Използвайте гореща вода и течност за миене на съдове или сварете купа с вода и лимон или вода и оцет, след това оставете парата да престои около 15 минути, след което избършете вътрешните стени и вратата с (неабразивна) кърпа. , докато противогъбичният продукт може да се използва външно.