Здравето на мозъка е важен компонент на цялостното здраве на човека. Мозъкът осигурява способността за общуване и вземане на решения. Има определени навици, които ще подобрят когнитивното здраве.
Медитация
Неврохирургът Шери Дюан каза, че един от ежедневните здравни ритуали, които практикува всеки ден, е 10-15 минути сутрешна медитация.
Проучванията показват , че медитацията помага за укрепване на префронталната кора на мозъка, която участва в обработката, вземането на решения и планирането.
Областта на мозъка помага за извършването на дейности на високо ниво, както и ежедневни задачи. Да останеш фокусиран и зареден с енергия чрез ежедневната практика е толкова важно, колкото и балансираната диета.
зелен чай
Неврологът Юко Хара каза, че зеленият чай съдържа няколко съединения, които могат да имат ползи за мозъка, като кофеин, L-теанин и катехини.
Те могат да помогнат с различни аспекти на когнитивната функция, като настроение, памет и внимание, и могат също да помогнат за предотвратяване на деменция.
Горски плодове
Експертите съветват да ядете много плодове всеки ден, особено тъмни горски плодове като боровинки и къпини. Те съдържат съединения, наречени антоцианини, които имат антиоксидантни, противовъзпалителни и предпазващи мозъка свойства.
Добавете горски плодове към смутита, използвайте като заливка за кисело мляко или яжте шепа като лека закуска.
График за сън
Получаването на 7-8 часа сън всяка нощ е свързано с оптимална когнитивна функция. Сънят е много важен за укрепване на паметта. Също така по време на сън токсичните съединения се измиват от мозъка.
Освен това си струва да ставате и да си лягате по едно и също време всеки ден.
Научете нова информация
Д-р Каролайн Лийф отбеляза, че това действа като редовно упражнение за тренировка на мозъка, което „храни“ мозъка с нова и сложна информация, която лесно се усвоява.
Развитието на вашия мозък означава развитие на устойчивост и интелигентност. Това променя начина, по който енергията протича през мозъка, като оптимизира неговата функция и когнитивна гъвкавост.
Един чудесен начин да развиете мозъка си е да прочетете книга или да слушате подкаст.
Йога
Поддържането на редовна йога практика е друга стъпка към оптимизиране на здравето на мозъка ви. Изследванията показват, че йога има положителен ефект върху когнитивните функции, включително вниманието и скоростта на обработка, както и изпълнителните функции, като планиране и контрол на импулсите.
Може също да помогне за противодействие на свързания с възрастта когнитивен спад.
Хидратация на тялото
Неврологът Пуджа Агарвал обясни, че когато тялото е хидратирано, мозъкът трябва да работи много по-усилено, за да изпълнява дори най-простите задачи.