Вашите телефони не са единствените тригери, които ви държат будни. Ако често отброявате часовете до зори, може би е време да проучите някои от неочакваните фактори, които пречат на съня ви. Докато кофеинът, синята светлина от екраните и стресът са най-известните врагове на съня, има и други скрити фактори, които допринасят за липсата на сън.
1. Прахови акари
Праховите акари са микроскопични създания, които експлоатират мъртвата ви кожа, останала по възглавниците и чаршафите ви. Отделяме около 500 милиона кожни клетки всеки ден, така че тези същества се чувстват като у дома си.
Повишената чувствителност към акари може да предизвика симптоми на безсъние. Затова е важно да сменяте редовно калъфките на възглавниците си. Освен това перете чаршафите си всяка седмица, почиствайте спалнята си поне два пъти седмично и не забравяйте да почистите завесите и другите повърхности.
2. Разсейване
Гледането на телевизия, говоренето по телефона и всякаква дейност, различна от съня, активира сигналите за будност в мозъка. Тези дейности създават връзка с мястото, където спите, което ви затруднява да заспите. Не отвличайте вниманието от спалнята си и не забравяйте да оставите телефона си настрани преди лягане. Опитайте се да спрете да тренирате поне 30 минути преди лягане, за да изключите тези стимули, причиняващи безсъние.
3. Безпорядък в стаята
Мръсната стая може да причини стрес и да повиши нивата на тревожност, като по този начин ви затруднява да заспите. Заобикалянето с неща, които изискват организация, може да поддържа мозъка ви активен и да ви държи будни. Не е нужно да правите дълбоко почистване, но организирането на вашето пространство може да допринесе много за усещането за спокойствие.
4. Алкохол и наркотици
Някои лекарства, които приемате, могат да причинят безсъние. Някои лекарства за настинка (като спрейове за нос) съдържат стимуланти, които могат да влошат съня, докато много антидепресанти могат да влошат проблемите със съня. Не пренебрегвайте промените, които забелязвате в качеството на съня си, и не забравяйте, че алкохолът също допринася за нарушения на съня. Въпреки че това може да ви помогне да заспите по-бързо, то влияе върху качеството на нощния ви сън.