Според метеоролозите вероятността от възникване на Ла Ниня е около 60%, според Центъра за прогнозиране на климата към Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ.
Ла Ниня, обратното на Ел Ниньо, може да продължи до март следващата година. Това е свързано с по-ниските температури на морската повърхност в централната и източната част на Тихия океан и може да доведе до екстремни климатични условия по целия свят.
Въпреки че Ла Ниня и Ел Ниньо могат да повлияят на времето в Европа, тяхното въздействие варира в зависимост от регионалните условия, което затруднява точните прогнози за Европа.
Как Ла Ниня може да повлияе на зимата в Европа?
През септември експертите на Световната метеорологична организация прогнозираха голяма вероятност от Ла Ниня между октомври и февруари.
Според учените тази зима вероятно ще бъде събитие с умерена сила, което може да отслабне в началото на 2025 г.
Като цяло Ла Ниня носи по-студени от нормалните температури в Западна Европа. Синоптиците очакват температурите в целия континент да се понижат през ноември и декември.
Ла Ниня също така обикновено носи по-влажни и по-студени условия в Алпите, което може да доведе до по-чести и обилни снеговалежи. Липсата на сняг в ски курортите е проблем за собствениците на курорти и ски ентусиастите през последните години, така че La Nina е добра новина за тях.
Други региони на Европа са склонни да виждат по-малко сняг, като северозападните и югоизточните региони обикновено получават по-малко валежи, докато югозападът е вероятно да види повече дъжд.
В началото на октомври Западна и Централна Европа беше връхлетяна от бури, идващи от Атлантическия океан.
Скандинавия, Франция и Обединеното кралство са застудени, като температурите тази зима вероятно ще бъдат по-ниски от миналата година.
Някои метеоролози обаче смятат, че поради феномена Ла Ниня температурите все още може да са над средните за дългосрочен период.
Какво е Ла Ниня и колко разпространено е това явление?
Ла Ниня се характеризира с промени в температурите на вятъра и повърхностните води в Тихия океан, което води до по-силни пасати и покачване на студената вода от дълбините на океана.
Температурите на повърхността в източната част на Тихия океан са под средните, засягайки струйния поток – въздушни течения, които преминават през атмосферата на голяма надморска височина от запад на изток около земното кълбо – и го тласка на север. Промените в струйния поток над океана могат да увеличат валежите и да повлияят на посоката на бурите.
Между 2020 г. и 2023 г. Земята преживя необичайно устойчив и продължителен феномен – „тройна Ла Ниня“, първата от 1973-76 г. насам. Учените казват, че това не е изненадващо, като се има предвид, че Ла Ниня обикновено продължава по-дълго и се появява по-често от Ел Ниньо.
Каква е връзката между Ла Ниня, Ел Ниньо и изменението на климата?
Докато някои учени казват, че връзката между изменението на климата и събитията Ла Ниня и Ел Ниньо не е напълно ясна, те несъмнено увеличават екстремните метеорологични явления по света.
Валежите станаха по-променливи през последните години, отклонявайки се от историческите средни стойности и очакваните модели.
Увеличаването на парниковите газове, причинено от продължаващото изгаряне на изкопаеми горива, също е довело до увеличаване на честотата и интензитета на екстремните метеорологични явления, според доклад на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC).