Илейн Грифин, един от най-известните американски дизайнери, знае как да спести пари за кухненски интериор, без да го лишава от лукс. Според нея почти всички кухненски комплекти (независимо от цената) са много сходни един с друг, така че определено не си струва да харчите цяло състояние за тях.
Въпреки това, по време на ремонта все още излизат наяве важни малки неща, на които мнозина не обръщат внимание и след това намаляват разходите за външния вид на „сърцето на къщата“.
Подредете мебелите правилно
В кухнята няма нищо по-важно от правилното зониране. Според Илейн Грифин работният триъгълник, който се измерва с разстоянието между печката, мивката и хладилника, трябва да е възможно най-къс.
И още едно важно правило (въпреки че има изключения): хладилникът трябва да се намира по-близо до входната врата. защо Тъй като често се интересуваме само от него в кухнята – те погледнаха и се върнаха в стаята.
Използвайте високи шкафове
Шкафове, които оставят много място до тавана, изглеждат тъжни и евтини. „Колкото по-висок е шкафът, толкова по-добре!“ – казва Илейн Грифит. И добавя, че е не само красиво, но и удобно: колкото по-висок е шкафът, толкова повече рафтове, колкото повече рафтове, толкова повече можете да поставите в него.
Но има нюанси: ще трябва да помислите как да прокарате вентилационната тръба от аспиратора и да осигурите много здрави закрепвания за шкафовете.
Не пестете от вашата кухненска престилка
Можете да си купите евтини мебели и съдове (никой няма да забележи), но не и кухненска престилка! Евтините материали определено ще покажат вашите спестявания както във външен вид, така и в качество.
Според Илейн Грифин дизайнът на престилка е най-добрият начин да изразите личността на домакинята. Освен това може да се направи не само от плочки; има поне пет красиви и не твърде разточителни варианта.
Не забравяйте подробностите
Фитингите означават много. Евтини дръжки, които се отлепват при първия контакт с влажна кърпа или са толкова крехки, че няма да издържат дори шест месеца – това се случва много често. Ако просто смените фитингите, външният вид на фасадите може да бъде радикално променен.
Декоративните детайли са толкова важни в кухнята, колкото и аксесоарите за вашия външен вид. Радват окото и придават завършен вид. Така че не пренебрегвайте красивите вази, необичайните картини, интересните дизайни на мебелите.
Планирайте осветлението си
Мислите ли, че никой не гледа тавана в кухнята? Как изглеждат. Осветлението е много важно и трябва да има няколко източника на светлина: до мивката, над работната маса и над масата за хранене.
Основното нещо е да не превърнете стаята в коледно дърво. Нека да има например три лампи: под тавана, над работната маса и печката, над мивката. За това са подходящи както прожектори, така и обикновени висящи лампи.
Изберете правилните материали
От какво да направите кухненския под, за да не съжалявате по-късно, не е празен въпрос. Тук има специален микроклимат, трябва да вземете това предвид при избора на покритие. Ламинатът например е много чувствителен към влага, също като паркета. А линолеумът е просто грозен.
Илейн Грифин съветва подовата настилка да е в съответствие с останалата част от апартамента, ако искате да създадете ефект на открито пространство. И ако целта ви е лукс, тогава вашият избор е плочките, положени по диагонал.
Купете скъпа мивка и кран
Евтина мивка и кран едва ли ще ви издържат дълго. След като спестите от тях, тогава ще надплатите два или три пъти или за ремонт, или за нови. Така че е по-добре да го похарчите веднъж завинаги. Освен това винаги се вижда евтин кран. По-добре е да харчите пари за модерен месингов, отколкото да заменяте произведения в Китай шедьовър всяка година.