Ларвите на майския бръмбар са истински бич за градинарите, тъй като тяхната стандартна „вечеря“ включва ягодоплодни съцветия, корени и листа от зеленчукови и градински култури.
За щастие има много начини да се отървете от вредителя. Както казват летните жители „от опит“, не винаги е необходимо да се използват химикали за това.
Така че, за да изплашат паразита, много градинари засаждат многогодишна лупина.
Този зелен тор отделя вещества, които действат като отрова на вредителите.
Горчица, бъз и кръстоцветни растения могат да се похвалят със същите свойства.
И ако засадите бяла детелина на парцела си, вие не само ще забравите за съществуването на ларвите на луга, но и ще подобрите състоянието на почвата, тъй като растението е в състояние да натрупва азот.
Освен това, в борбата срещу ларвите на куклата, можете да използвате инфузия на кора от лук.
За да го приготвите, трябва да вземете 1/3 кофа кора от лук, да я напълните с вода и да я оставите за 5 дни. Преди поливане, запарката се разрежда с вода в съотношение 1:1. Вместо кора от лук може да използвате кора от чесън.
Не забравяйте редовно да копаете почвата до дълбочината на острието на лопатата. Това трябва да се прави през есента и през целия вегетационен период, за да не се остави шанс за ларви, яйца и майски бръмбари.
И накрая, амонякът се е доказал като ефективен срещу ларвите на амоняка.
За да приготвите ефективен разтвор, разтворете 100 г сода за хляб и 2 супени лъжици амоняк в кофа с вода. Поливайте лехите по време на периода на цъфтеж на картофите.
Ако се притеснявате от появата на ларви на амоняк по вашите ягоди, трябва да добавите 20 мл амоняк към 10 литра вода и да полеете междуредията на ягодите или горските ягоди с този разтвор.