Общинските жилища в София ще се предоставят за срок от 5 г., безсрочни пък ще са за хората с увреждания над 71% и хората над 65 г. По този начин ще може регулярно да се правят справки дали те продължават да отговарят на условията. Това е разписано в Нова Наредба за общинските жилища, която до дни ще бъде качена за обществено обсъждане и е подготвена от Спаси София заедно с БСП и Възраждане. Към нея ще се присъединят и „Синя София“, и ИТН.
Така занапред ще има три вида договори:
– Безсрочен наем – единствено за възрастни и хора с увреждания, за да живеят спокойно в общинско жилище
– Нормиран наем – регулиран за срок от 5 години, в който домакинството да се фокусира върху увеличаване на доходите си
– Пазарен наем – обявяван на публичен търг за срок до 7 години на пазарни цени
Приоритет ще имат и млади родители. Освен това ще се направи и фонд, в който ще се събират част от парите от наеми. Така ще могат да се строят и нови жилища, пишат от 24часа.бг.
В рамките на 2 г. след приемане на наредбата гражданите, които са отговаряли по старта наредба да могат да заявят искане за покупка на апартамента. С новата наредба обаче продажбата на общински жилища е силно ограничена. Тя може да се случи след 10 г., ако имота не е могъл да бъде отдаден под наем, при това на публичен търг без приоритизиране на един човек, който го е завладял преди 20 г., обясни арх. Росица Николова от „Спаси София“.
Общинският жилищен фонд е намалял от над 100 хил. апартамента до 6000 сега.
Новата наредба ще въведе по-справедливи критерии за настаняване и ясни срокове за проверка на наемателите. Така ще сме сигурни, че помощта отива при тези, които наистина се нуждаят от нея, а не при хора, които вече са в по-добро финансово състояние. Допълнително ще се засили контролът върху използването на общинските жилища, за да не допуснем ситуации, в които те се преотдават незаконно или се използват за други цели“ заяви лидерът на „Спаси София“ Борис Бонев.
„Прекратяваме разпродажбата на общински жилища на символични цени, защото вярваме, че тези имоти трябва да се използват за социална политика, а не да стават частна собственост за жълти стотинки. Това не означава, че напълно премахваме възможността за продажба, но тя ще бъде при строго определени случаи и при значително по-високи цени, близки до пазарните“, каза още Бонев.
Не е нормално хора със 150 хил. лв. годишен доход да ползват общинско жилище, не е нормално видни журналисти, които всеки ден гледаме от екрана да ползват общинско жилище, не е нормално партийни функционери да ползват общински жилища, каза още Бонев.
Нашата дългосрочна визия за общинските жилища. Тук не става дума за жилищен фонд, а за социална услуга. В София има огромен недостиг на общински жилища, а повечето от тях са в трагично състояние, обясни Диана Тонова БСП. И обясни, че в новата наредба се предвижда разширяване на жилищния фонд чрез изграждане на нови социални жилища. Крайно време е общината да бъде реален инвеститор в собствеността си, защото само на база на личния капацитет няма как да правим социална политика, каза Томова. Ще има възможност 40% от стойността на наемите и продадените жилища да останат на разположение на районните кметове и с този ресурс те да могат единствено целево да ремонтират и поддържат наличния жилищен фонд. За останалите 60% предлагаме да бъде направен фонд за строителство на жилища, като целта му е да бъдат осигурени достъпни жилища за тези, които имат нужда от тях и които отговарят на европейските стандарти, обясни още Тонова.
Безхаберие прераснало в корупция е положението с общинските жилища. Самата община не знае колко имота има и кой ги обитава, обясни Деян Николов от „Възраждане“.
В район „Красно село“ имаме 218 жилища и още 6 в негодно състояние за живеене на хора. Най-честата злоупотреба е високият доход на хората, което ги ползват, като говорим за хора с 50 хил. лв. бонуси и 150 хил. заплати, обясни Цвета Николаева, кмет на район „Красно село“.