Законова промяна за преминаването на математическите гимназии в специализирани училища подготвят от Министерството на образованието. Промяната ще засегне 31 математически гимназии в страната. Това съобщи в сряда във Враца министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на откриване на СТЕМ център в Професионалната природо-математическа гимназия „Акад. Иван Ценов“.
Ако математическите гимназии станат специализирани училища, приемът на ученици ще е след четвърти клас, а след седми те ще продължат образованието си в същото училище, без това да зависи от резултатите им на националното външно оценяване.
„Математическите способности се развиват по-рано от осми клас, те най-често се развиват трети, четвърти, пети клас и това е причината да имаме прием тогава. Всички тези ученици следва да продължат – не трябва да ги губим за математиката. Те вече имат по-добра математическа основа, изградена до седми клас, и трябва да използваме това“, обясни просветният министър.
По думите му професиите на бъдещето ще изискват повече и по-комплексни умения, а сегашните ученици вече няма да работят една професия, а ще ги сменят, затова преносимите умения, които дават математиката и природните науки, са много важни.
Министър Вълчев посочи, че през последните десетилетия най-голямото отстъпление в българското образование е именно по математика и природни науки, което означава, че трябва да се увеличат часовете по тези науки в училищата.
„Ние сме предприели списък от мерки за повишаване на интереса за учене на математика и природни науки. Надяваме се да има повече ученици в природо-математическите гимназии. За съжаление в най-големите градове това е въпрос и на материална база, но тук можем да мотивираме повече учениците, включително и с това да преобразуваме математическите гимназии в специализирани училища“, обясни министърът.
Идеята бе подкрепена в ефира на БНР и от директора на Природо-математическата гимназия в Ловеч – Венцислав Георгиев.
„Може би сега е времето тази идея да се осъществи. Като специализирани училища бихме имали много повече автономия. Математическите гимназии ще могат да правят собствен прием с допълнителни изпити“, коментира Георгиев.
По думите на директора родителите нямат повод да се тревожат, че няма да има място за децата им, ако не са се обучавали в математическите гимназии след пети клас:
„Ще бъдат разкрити нови паралелки след 7. Клас, за да могат да бъдат приети и други ученици“, пишат от медияпул.бг.
„Децата, които приемаме в 5. клас, имат голям интерес. Една голяма част от тях следва да останат в математическите гимназии, защото в този период (бел. ред. прогимназиалния етап на обучение) са получили една много добра подготовка по математика. Не трябва да ги изпускаме след 7. клас. В по-големите градове често се случва те да не успеят да продължат след 7. клас“, обясни Георгиев.
В момента специализирани училища са тези по изкуствата, спортните и духовните, тъй като в тези области се изисква ранно развитие на уменията.