Понякога собствениците на автомобили си задават въпроса: защо разходът на гориво през зимата е доста по-висок, отколкото през лятото? Обикновено отговорът се свежда до едно – дългото сутрешно загряване. Това е отчасти вярно, но далеч не е единствената причина. При това, този разход може да бъде частично намален.
Логичното е нелогично
Много шофьори смятат, че е по-трудно двигателят да работи през зимата, отколкото през лятото. Слани, студени стартове … Това е вярно, но в действителност е по-лесно точно през зимата двигателят именно да работи, а не да „пали“. Всичко е въпрос на физика: студеният въздух е по-плътен, а колкото по-плътен е въздухът, толкова по-лесно е за двигателя.
Да вземем нормални условия: нула градуса и атмосферно налягане на морското равнище 760 mm живачен стълб. В този случай плътността на въздуха е 1,29 кг/куб. м. Въпреки това, при същото налягане, но при температура минус 20 градуса, плътността ще се увеличи до 1,39 кг/куб. м. Това е много осезаема разлика – почти 8%, а електронният блок за управление на двигателя изчислява работата въз основа на плътността.
Да загреем!
Основната причина за увеличаването на потреблението през зимата, разбира се, е правилно посочена: продължително време за загряване. В съвременните автомобили всъщност има две загрявания: първото е за катализатора, второто е за самия двигател. И това са различни програми в електронния блок за управление. Загряването на катализатора не зависи много от времето и винаги трае буквално първите секунди след стартиране на двигателя. Веднага след като катализаторът се загрее и вторият кислороден датчик започне да работи (той не работи веднага след стартиране на студен двигател), скоростта намалява и започва вторият етап – загряване на двигателя, което зависи значително от външната температура. Но проблемът е, че съвременните коли загряват на твърде ниски обороти – обикновено около 1000-1200 об/мин.
И много хора губят твърде много бензин в практически безполезни опити да затоплят напълно колата си всяка мразовита сутрин.
От вкъщи до работата
Вторият момент, който значително увеличава разхода на гориво, е режимът, в който колата се използва. Кратките пробези на автомобил, който не е напълно загрял, неизбежно ще доведат до увеличаване на този разход. В резултат при първите километри от пътуването двигателят работи в сложни режими – в режим на мощност по време на ускорение и загряване на светофари. Това също оказва влияние върху нивата на потребление.
Друг фактор е натоварването. През зимата винаги искате да включите отоплението на всичко, което имате, а мощността на отоплението е значителна. Например отоплението на седалките може лесно да отнеме до 300 W, на волана – приблизително същото, огледалата – около 50, задното стъкло – около 400, а предното стъкло – около 1 kW. Е, двигателят на печката отнема около 50 W. Общите загуби ще се увеличат до приблизително 5 конски сили. Поради това водачът започва да натиска газта по-силно и това също води до увеличен разход на гориво.
Ужким дребни неща
Основните причини за повишен разход на гориво през зимата са описани по-горе, но има и няколко по-малко значими, които обаче в комбинация също са важни. На първо място, това са гумите. Зимните гуми, особено тези с шипове, са по-тежки от летните. А колкото по-тежко е колелото, толкова по-висока е консумацията.
На второ място, не всеки обича напълно да почиства каросерията на автомобила от сняг. Докато десетки инженери се борят да намалят коефициента на съпротивление, някой е твърде ленив, за да размаха четката, пишат от актуално.ком.
Изводът е следният: можете частично да намалите консумацията през зимата, като загреете правилно, използвате разумно електрическите консуматори и изберете правилните колела. Но пак не ще стане, както през лятото: няма смисъл да се борим срещу законите на физиката.