Днес повече от всякога говорим за климатичните промени и за вредата, която те нанасят на планетата ни. Въпреки множеството усилия, радикално решение все още липсва, а времето за промяна става все по-малко. Доказателства за това ни предоставя самата история – и една от най-емблематичните снимки, правени някога.
На 7 декември 1972 г. човечеството за пръв път вижда Земята като едно цяло. Снимката, наречена „Blue Marble“ („Синьото топче“), е направена от екипажа на Аполо 17 – последната пилотирана мисия до Луната. Специално пригодената камера Hasselblad 500 EL с филм Kodak улавя уникалния кадър от разстояние около 29 хиляди километра от земната атмосфера. Космонавтите си предават камерата от ръка на ръка, запленени от гледката на родната си планета.
Макар и на предишни мисии да са правени опити за подобен кадър, „Blue Marble“ остава първата ясна, цялостна снимка на Земята и се превръща в една от най-разпространяваните фотографии в историята.
50 години по-късно: Новият поглед към Земята
Точно половин век по-късно, на 7 декември 2022 г., се създава ново „Синьо топче“ – този път чрез съвременна технология. Сателитен апарат заснема серия от изображения, които са сглобени в едно, разкривайки колко много се е променила Земята за 50 години.
Новата снимка е съставена от 12 отделни кадъра, направени през интервали от 15 минути. Те показват не само естествени промени, но и силното въздействие на глобалното затопляне върху планетата.
Какво се е променило
Една от най-забележимите разлики е значителното намаляване на арктическата снежна и ледена покривка – ясна индикация за изменението на климата. Същевременно пустинята Сахара е разширила територията си, а дъждовните гори са се изтеглили на юг. Регионът Сахел, разположен между Сахара и по-зелените части на Африка, е загубил голяма част от растителността си, превръщайки се в пустиня.
Поглед от Космоса: новите технологии в действие
От 2015 г. насам уредът Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) на NASA прави между 13 и 22 снимки на осветената от Слънцето страна на Земята всеки ден. Качеството на изображенията постоянно се подобрява, осигурявайки ни все по-детайлна информация, независимо от огромните разстояния.
Камерата улавя данни в 10 различни дължини на вълните – от ултравиолетова до инфрачервена светлина, което позволява на учените да анализират състоянието на озоновия слой, облачната покривка, водните ресурси, фотосинтетичната активност и дори количеството листна маса по земната повърхност.
Човешката следа: какво още показват снимките
Наред с промените в природата, новите изображения разкриват и драматично разрастване на градските пространства на всички континенти. Забелязва се интензивно нарастване на корабоплаването и удвояване на активността на горските пожари за последните две десетилетия.
Програмата Dscovr на NASA следи тези промени в реално време, предоставяйки ни непрекъснато нова информация за състоянието на планетата – и ясно ни напомня: макар „Синьото топче“ да изглежда красиво и отдалеч, действията ни тук и сега са решаващи за неговото бъдеще.