Въпросът колко дълго планетата Земя може да поддържа живота, особено човешкия, е един от най-важните. Учените изучават процесите, които влияят на живота на нашата планета, и правят дългосрочни прогнози, за да знаят крайния срок на годност на нашата планета за човешко съществуване.
Последните изследвания на учени от Чикагския университет предоставиха по-точна прогноза за това колко дълго Земята ще остане обитаема за хората. Учените разкриха основните причини, които ще доведат до промени и увериха, че Земята ще може да поддържа благоприятни за живот условия поне още един милиард години.
Според изследователите, светимостта на Слънцето се увеличава с приблизително 10% на всеки милиард години. Това води до това, че Земята получава още повече енергия, но същевременно температурата на повърхността на планетата непрекъснато се повишава.
Това е, което би могло да направи нашата планета необитаема, тъй като нито хората, нито растенията, нито животните ще могат да издържат на високи температури.
Високите температури на въздуха ще доведат и до унищожаване на водата, която е нещо, без което никое живо същество на Земята не може да оцелее.
Учените обаче наричат въглеродния цикъл ключов елемент за поддържане на жизнеспособността на нашата планета. Прогнозира се, че този цикъл ще бъде нарушен след около 1,6 милиарда години поради постоянно нарастващата слънчева активност.
Едно от последствията от нарушаването на въглеродния цикъл, според изследователите, е ускоряването на изветрянето на силикатните скали – процес, по време на който въглеродният диоксид се извлича от атмосферата и се свързва в скалите.
Именно този механизъм, който регулира нивото на CO2 (въглероден диоксид) в атмосферата, играе решаваща роля в поддържането на растенията. Растенията се нуждаят от въглероден диоксид за фотосинтеза и производство на кислород – това е основата на хранителната верига.
С увеличаването на атмосферните влияния, концентрациите на CO2 ще започнат бързо да намаляват, което ще доведе до намаляване на растителността и впоследствие до намаляване на животните, които зависят от растителността.
Учените смятат, че Земята ще остане обитаема за много дълго време, но отбелязват, че „биологичният часовник“ вече е започнал обратното си броене.