Торът се счита за един от най-ценните органични торове, но има много погрешни схващания за него. Много летни жители все още вярват в забраната за използване на определени видове тор или се страхуват от заразяване на леглата с паразити. Може ли да се използва свински тор?
Свинският тор се счита за неподходящ за градински лехи поради риска от заразяване с паразити. Но това важи само за пресен оборски тор, който не е преминал през термична обработка или дългосрочно компостиране.
Всъщност, след три години зреене, то става безопасно и много хранително. Може да се използва за овощни дървета, декоративни храсти и дори в цветни лехи. Основното е да не се прилага под зеленчуци и ягоди, които са в контакт с почвата.
Ако всички условия са изпълнени, свинският тор не е по-лош от кравешкия. А по отношение на плодовитостта дори превъзхожда много други торове.
Може ли да се добавя пресен оборски тор към почвата?
Митът, че оборският тор не може да се прилага пресен, е отчасти верен. Но има така наречените „горещи“ видове тор – например конски тор , който бързо се разлага и добре затопля земята. Често се използва за топли лехи в началото на пролетта.
Но е по-добре да съхранявате „студен“ кравешки или свински тор поне една година . Още по-малко агресивен е заешкият тор: може да се използва пресен, ако животните са яли трева, а не комбинирани фуражи. Тук всичко зависи от вида и качеството на оборския тор. Дори „суровият“ оборски тор може да бъде полезен, ако знаете кога и къде да го приложите.
Можете ли да използвате кучешки изпражнения?
Този вид органичен продукт има лоша репутация, но това не означава, че не може да се използва. Да, не се препоръчва да се слага в общия компост за зеленчукови лехи. Но в отделен компост за декоративни растения или дървета – защо не?
Ако държите кучешки изпражнения поне две години в специална купчина, с добавка на трева, пръст и торф, те ще се разложат напълно. При желание могат да се добавят микробиологични препарати, за да се ускори процесът.
След година или година и половина се превръща в обикновен хумус. Основното е да се поддържа хигиена и да не се използва за ядливи култури.
Какви са разликите между различните видове оборски тор?
Често се смята, че един вид тор е по-добър от друг, но това не е напълно вярно. Всички те съдържат основни елементи – азот, фосфор, калий – но се различават по скоростта на разлагане.
Конският тор действа бързо, така че е ценен заради незабавния си ефект.
Заек – по-малко агресивен, така че е подходящ за чувствителни култури.
Свинският и кравешкият тор имат сходен състав, като само киселинността се различава леко.
Правилната употреба е по-важна от избора на вид.