Старите автомобилни гуми отдавна са популярен материал за цветни лехи в летни вили и дворове. Зад външното удобство обаче се крие значителна заплаха за околната среда и здравето.
Гумите натрупват вода и се превръщат в убежище за насекоми
Дъждовната вода бързо се натрупва във вътрешните канали на гумите. Дори и да ви се струват сухи, е достатъчен само един дъжд и имате миниатюрно блато. Такава вода застоява, започва да гние и разпространява неприятна миризма.
Но това не е най-лошото – това са идеални условия за размножаване на комари. Ларвите се появяват в рамките на няколко дни и скоро ято кръвопийци ще се рои над цветната леха. Ако направите цветна леха от няколко гуми, рискувате да създадете истински инкубатор за насекоми в собствения си двор.
Гуменият прах разваля почвата и вреди на цветята
Слънцето, дъждът и температурните промени постепенно разрушават гумата. От повърхността на гумите се образува фин прах, който съдържа токсични вещества: олово, цинк, феноли и полиароматни въглеводороди.
В почвата тези вещества потискат микроорганизмите, променят киселинността и намаляват плодородието. Цветята, които растат в такава среда, са по-склонни да се разболяват, да цъфтят по-слабо и да имат матов вид.
Особено чувствителни са деликатните многогодишни растения и стайните растения, които се засаждат навън през лятото. Токсичните съединения могат да се натрупат в растителните тъкани и да повлияят на околната среда, дори след като цветята са били отстранени от цветната леха.
Гумите отделят вредни изпарения при нагряване
Гумите съдържат остатъци от масла, смоли, сяра и други добавки. Когато се нагряват на слънце или са изложени на влага, те могат бавно да отделят летливи органични съединения.
Тези изпарения са едва забележими, но могат да причинят алергични реакции, главоболие, кашлица или влошаване на здравето. Това е особено опасно за деца, които често играят близо до цветни лехи, или за хора с астма или хронични заболявания.
В промишлените съоръжения контактът с гуми е регулиран и контролиран, но в двора всичко се случва без никаква защита. Вдишвате микродози токсини всеки ден, само като се възхищавате на цветята си.
Тоест, въпреки удобството и популярността си, старите гуми не са най-добрият избор за създаване на цветни лехи. Те увреждат почвата, привличат насекоми и могат да повлияят негативно на здравето ви.
По-добре е да използвате дървени кутии, керамични саксии или естествени камъни. По този начин не само ще украсите района, но и ще запазите природата около вас.