Костната тъкан ще бъде крехка и пореста, ако тялото няма това съединение.
Това е витамин К, който участва в образуването на остеокалцин, протеин, който подпомага минерализацията на костите. Лекарите препоръчват на всички, особено на тези над 50 години, да използват продукти, съдържащи този микроелемент през есента, тъй като на тази възраст костите стават по-крехки, възникват остеопороза, възпаление на хрущялите и други ставни проблеми. Разказваме ви каква е биологичната роля на витамин К за организма, в кои продукти се съдържа.
Какво е витамин К: какви са неговите форми
Витамин К е мастноразтворим витамин, който помага за съсирването на кръвта, укрепва костите и потиска растежа на раковите клетки. Има три форми на това съединение:
витамин К1 (филохинон);
витамин К2 (менахинон);
витамин К3 (менафтон), който е синтетична форма на витамин К и не е предназначен за консумация.
Лекарите казват, че хората, които имат достатъчно витамин К в тялото си, имат здрави кости, зъби, нокти и коса. Дефицитът на съединението води до остеопороза.
Учените също са доказали, че витамин К може да помогне за предотвратяване на коронарна болест на сърцето и развитието на онкология. По-специално, витамин К2 потиска растежа на раковите клетки и намалява риска от развитие на рак на простатата и белия дроб.
Каква е биологичната роля на витамин К в човешкия организъм
Прави кръвоносните съдове по-здрави и еластични, намалявайки риска от тежка кръвозагуба.
Повишава издръжливостта при физическа активност и спомага за производството на енергия.
Подпомага правилното функциониране на стомашно-чревния тракт и мускулната тъкан.
Предотвратява образуването на камъни в бъбреците.
Предпазва организма от възпалителни процеси.
Подпомага производството на инсулин.
Участва активно в синтеза на сфинголипиди, които са компоненти на мембраните на нервните клетки.
Предотвратява появата на ракови клетки.
Къде е витамин К?
Зелените зеленчуци съдържат най-много витамин К – спанак, броколи, кръстоцветни, аспержи, магданоз, артишок, боб, праз, грах и пащърнак, както и моркови и боровинки. Сред рекордьорите по съдържание на витамин К2 са маслата от бяло зеле, броколи, кресон, спанак, рапица, царевица и соя.
Съединението се намира и в зелен фасул, краставици, авокадо, зехтин, телешки черен дроб, говеждо или свинско месо и млечни продукти.