Медът се счита за здравословен продукт, но за деца под 1 година може да бъде опасен. Всичко това заради риска от ботулизъм – сериозно заболяване, което може да възникне поради бактериални спори, понякога съдържащи се в меда.
Защо точно до 1 година?
Според лекаря, категоричната забрана за мед за кърмачета под 12 месеца се дължи на риска от детски ботулизъм. Медът може да съдържа спори на бактерията Clostridium botulinum, които могат да покълнат в незрелите черва на кърмачето и да произведат опасен токсин.
Имунната и храносмилателната система на децата под една година все още не са достатъчно развити, за да неутрализират тези спори. В резултат на това може да се развие ботулизъм – рядко, но много сериозно заболяване, което засяга нервната система и може да доведе до парализа на дихателните мускули и смърт, ако не се окаже помощ навреме.
Важно е да се разбере, че детският ботулизъм е рядко срещан, но бебетата са най-уязвими.
Симптоми на детски ботулизъм
Те могат да се развиват постепенно. Първите признаци често са запек и слабост – бебето изглежда летаргично, гласът е станал тих, а лицето е безизразно.
Мускулна слабост, загуба на контрол над главата и крайниците и затруднено дишане могат да прогресират.
Това състояние изисква незабавна хоспитализация и често дългосрочно лечение.
Какво се променя след 1 година
След първия рожден ден физиологията на детето се променя значително. Червата и имунната система са вече много по-зрели от тези на кърмаче, така че тялото на едногодишно дете е способно да се справи с единични спори на ботулизъм, предотвратявайки тяхното размножаване.
Следователно, ботулиновият токсин вече не се произвежда и медът става безопасен от риска от ботулизъм.
След една година медът вече не е табу, а си остава продукт с високо съдържание на захар. Добавените захари в детските диети трябва да бъдат ограничени максимално, особено в ранна възраст. И медът не е изключение – въпреки че е натурален, съставът му е предимно глюкоза и фруктоза.
Ползи за здравето на дете след една година
Съдържа някои естествени антиоксиданти и има леки антимикробни свойства. В народната медицина е известно като средство за кашлица.
По-специално, за деца над една година с кашлица, можете да давате 2-5 мл мед през нощта, което помага за разреждане на слузта и облекчаване на кашлицата.
Педиатърът отбеляза, че медът не е жизненоважен продукт за детето. Той не съдържа хранителни вещества, които не могат да бъдат получени от други източници. Медът е базиран на въглехидрати (захари), които осигуряват енергия, но детето може да си набави същите въглехидрати, например от плодове, зърнени храни и мляко.
Следователно, няма нужда специално да се въвежда мед в диетата на детето „заради ползите му“.