С тръгването на училище и детска градина отново се очаква притеснение на родителите, че децата им могат да се разболеят.
Как да повишим имунитета на децата и учениците, посещаващи детска градина? Детето ми боледува ли твърде често? Как да помогнем на болен човек да се възстанови по-бързо? Тези и други въпроси ще занимават умовете на родителите, така че педиатърът на Детската клинична университетска болница Агнезе Микилпа-Микелба и сертифицираният фармацевт от веригата аптеки Apotheka Лайла Залите споделят ценни препоръки.
Няма да е възможно да го избегнете напълно
Заобиколени сме от различни вируси и бактерии и е невъзможно напълно да избегнем контакта с тях. Връщайки се от лятната ваканция, децата дойдоха в училищата и детските градини, всяко със своя „букет от вируси“. Поради близкия и продължителен контакт между децата в учебните заведения, обменът на вируси е неизбежен, особено сред най-малките. Дали едно дете ще се разболее зависи от неговия имунитет, генетична среда, както и от претърпени през живота заболявания.
За да се намали рискът от заболяване, педиатърът A. Mikilpa-Mikgelba препоръчва да се следва календарът за ваксиниране на децата, разработен в страната, тъй като ваксинациите ще предпазят децата от различни сериозни заболявания; тя също така препоръчва да се ваксинират срещу грип не само за децата, но и за цялото семейство.
„Поради нашите климатични условия почти всяка зима в Латвия има грипна епидемия. Понякога започва по-рано, понякога чак след нова година. За да може тялото да се подготви правилно за атаката на грипните вируси, препоръчително е да се ваксинирате през октомври, преди масовото разпространение на грипа сред по-голямата част от населението. Често противогрипната ваксина подобрява защитата срещу други респираторни заболявания”, казва педиатърът.
На свой ред фармацевтът Л. Залите препоръчва да се вземат навременни мерки за укрепване на имунната система, например закаляване и плуване в по-хладна вода или душ, както и кръвни изследвания, за да се установи дали тялото е получило достатъчно витамин D през лятото .
„С началото на новия сезон на вируси и бацили препоръчвам третиране на носната лигавица с антивирусни и антибактериални средства като ежедневен ритуал преди излизане навън през деня. Покриването на лигавицата с етерични масла или специални комбинации от тях ще намали проникването на патогени в тялото“, казва Л. Залите.
Важни навици и начин на живот
Навиците и начинът на живот играят важна роля за намаляване на риска от заболяване. А. Микилпа-Микгелба обяснява, че от ранна възраст е важно детето да се приучи към лична хигиена.
„Миенето на ръцете е лесен ежедневен навик, който може да помогне за предотвратяване на много заболявания. Още през първите години от живота си детето трябва да формира навик да мие ръцете си преди хранене, след като се върне от детска градина, влезе в къщата след разходка и т.н. може да полепне и по дрехите или бактериите“, казва педиатърът.
Балансираното хранене и неговото разнообразие също са от голямо значение. Въпреки че децата са склонни да избират само няколко храни, важно е редовно да ги насърчавате да опитват други храни и да се уверите, че детето яде плодове и зеленчуци всеки ден, както и месо няколко пъти седмично. Това е особено важно в юношеството, когато децата имат собствени джобни пари и възможност да си купуват различни нездравословни лакомства и сладкиши.
„Децата също трябва да бъдат научени да пият вода редовно, защото докато не стане навик, децата са склонни да забравят за нея. Ако детето не приема достатъчно течности, лигавицата ще стане по-суха и вирусите ще могат да се придържат по-добре към нея“, обяснява А. Микилпа-Микгелба.
За децата в училищна възраст е особено важно да установят стабилен график на съня, тъй като редовната липса на сън значително намалява защитната сила на имунната система. Децата също не трябва да се оставят да спят твърде дълго през ваканцията, тъй като това нарушава моделите им на сън. Важна е и физическата активност на чист въздух. Ако работните ви дни минават предимно на закрито, трябва да планирате по-дълги разходки или упражнения на открито през уикендите.
Имунитетът се стабилизира в училищна възраст
Колкото по-малко е детето, толкова по-голяма е вероятността от различни заболявания, тъй като имунната система на бебето все още се развива. Според педиатъра между две и четири години едно дете може да боледува от осем до десет пъти в годината, особено ако посещава детска градина. Въпреки че на родителите може да изглежда, че детето е постоянно болно, това все пак е нормална реакция на имунната система, освен ако заболяването не е тежко. Някои деца страдат повече от хрема, други от кашлица, но обикновено такива неразположения преминават за около седмица и не изискват сериозни лекарства за лечение.
На възраст между пет и седем години заболеваемостта трябва да намалее. На тази възраст, ако едно дете боледува четири-шест пъти годишно, няма място за притеснение. От своя страна при достигане на училищна възраст имунитетът трябва да е същият като този на възрастен, а времето за възстановяване трябва да е по-кратко.
„Имунитетът може да намалее, когато детето започне да посещава детска градина или първокласник тръгне на училище, тъй като промяната на средата е голям стрес за детето, което намалява защитата срещу различни инфекции. Поради хормонални промени в юношеството могат да се появят различни здравословни проблеми”, казва педиатърът.
За да се възстанови имунната система след заболяване, препоръчително е да дадете на детето допълнителен почивен ден. Това е особено важно след по-тежки заболявания и прием на антибиотици. Фармацевтът L. Zalite напомня, че ако трябва да приемате антибиотици по време на заболяване, трябва едновременно да приемате пробиотици или т. нар. „добри бактерии“, за да балансирате микрофлората, която е отговорна и за цялостния имунитет на организма – способността да се предпазва от вируси и бактерии.
„Избирайки формата им – сироп, аерозол, дъвчащи таблетки за смучене или таблетки, в зависимост от вашите предпочитания и възможности можете да изберете укрепващи организма продукти, съдържащи антиоксиданти като витамин С, цинк, бета-глюкан, омега-3. Бъзът и шипката също са ефективни и популярни компоненти, които повишават защитните способности. Ако не сте сигурни кое лекарство е най-добро, можете да попитате вашия фармацевт,” казва L. Zalite.
Емоционална подкрепа
Податливостта към различни инфекции също повишава психо-емоционалното състояние на детето. Колкото по-сигурно се чувства едно дете в детска градина или училище, толкова по-вероятно е то да боледува по-малко. Педиатърът препоръчва да се създаде специален дневен или вечерен ритуал в семейството за обсъждане на събитията от деня с децата. Това ще ви помогне да поддържате близък контакт с детето си и също така ще ви уведоми, ако нещо го притеснява. Важно е да научите детето как да действа, ако е било обидено, както и да го научите как да разрешава мирно взаимните конфликти.
Ако промените и новите обстоятелства правят детето нервно, капризно и неспокойно, в аптеките има сиропи със състав, който успокоява и стабилизира нервната система, например с маточина, валериана, жълт кантарион и др. Магнезиеви препарати, които укрепват нервната система и релаксация след стрес са полезни.
„Препоръчвам и чайове със специално подбрани за деца комбинации, които включват лайка, маточина, маточина и кимион. Силата на чая може да варира в зависимост от това дали искате и по-добър сън или само почивка през деня. Всички тези лекарства могат да се приемат курсово или, ако е необходимо, за по-дълъг период, като се сменят и не се използва едно и също лекарство дълго време“, препоръчва фармацевтът.