Соргото е забравена зърнена култура, която се завръща на нашите трапези. Тази безглутенова зърнена закуска е богата на протеини, фибри и антиоксиданти, които помагат за понижаване на нивата на кръвната захар и поддържат здравето на сърцето.
Какво е сорго
Соргото е растение от семейство житни. Поради способността си да расте и да вирее в сухи и склонни към суша региони на света като Африка и Индия, той е основна култура в тези райони.
Диетологът Елена Бакович каза, че соргото всъщност е петата най-произвеждана зърнена култура в света.
Подобно на много други зърнени храни, соргото се предлага в няколко различни форми, като пълнозърнести храни, грис, брашно и дори сушено, което след това се приготвя като пуканки.
В пълнозърнеста и грисова форма, соргото е малко подобно на киноа или кускус и има вкусен ядков вкус.
Ползи от соргото
Соргото е богато на растителни протеини, диетични фибри, витамини и минерали. Богат е на микроелементи като желязо, магнезий, витамини от група В и калий.
Освен това, в това зърно ще откриете и значителни количества мед, фосфор, селен, цинк и растителни съединения.
Здраве на тъканите
1/2 чаша сорго съдържа 10 грама протеин, който е от съществено значение за непрекъснатия растеж, възстановяването и поддържането на различни тъкани, включително мускули, органи, кожа, коса и кръв.
Здраве на червата
Високото съдържание на фибри в тази зърнена култура също има положителен ефект върху здравето на червата. 1/2 чаша сорго съдържа 6,5 грама фибри, които могат да подпомогнат храносмилането.
Соргото съдържа също пребиотици и полифеноли, за които изследванията показват, че могат да подхранват полезните чревни бактерии и да подпомагат чревния микробиом да процъфтява.
Метаболитно здраве
Фибрите и протеините са полезни за метаболитното здраве. Те също така помагат за предотвратяване на преяждане и поддържане на здравословно телесно тегло. Това от своя страна помага за намаляване на риска от прогресиране на хронични заболявания.
Тези макронутриенти също помагат за регулиране на нивата на кръвната захар, което помага при лечението и предотвратяването на метаболитни нарушения като диабет тип 2.
Здраве на сърцето
Фибрите в соргото, особено разтворимите фибри, се свързват с хранителния холестерол в тънките черва, като го изхвърлят от тялото, когато отидем до тоалетната. Това е важно, защото високият холестерол може да доведе до атеросклероза или натрупване на плаки във вените и артериите.
Сърдечните заболявания често са резултат от тези натрупвания с течение на времето.
Имунно здраве
Соргото съдържа 12 основни витамина и минерала, като цинк, селен и мед, които спомагат за поддържането на здрава имунна система.
Растителните съединения и антиоксидантното съдържание на тази зърнена култура също са полезни за укрепване на имунната система. Антиоксидантите помагат за премахването на свободните радикали от тялото, които увеличават риска от хронични заболявания като рак и сърдечни заболявания.
Здраве на костите
Съдържанието на магнезий, фосфор и калий в соргото помага за изграждането и поддържането на здрави кости. Това се постига чрез намаляване на костната загуба.
Соргото съдържа ли глутен
Друго важно предимство за здравето от соргото е, че то е напълно без глутен.
Това означава, че хората с цьолиакия или чувствителност към глутен могат да получат всички хранителни ползи от тази зърнена култура, без да се притесняват за нежелани реакции.
Как да готвя
Изплакнете зърната със студена вода, за да отстраните праха и излишното нишесте. След това накиснете соргото във вода за 6-8 часа или за една нощ – това ще намали времето за готвене и ще направи зърната по-меки. Ако нямате време, можете да готвите без накисване, просто гответе по-дълго.
Изсипете измитата зърнена закуска в тенджера, добавете 3-4 чаши вода и сол. Поставете на силен огън и оставете да заври.
Гответе 45-60 минути, докато зърната омекнат, но станат твърди. Ако след готвене е останала вода, отцедете я през гевгир. Може да се сервира като гарнитура, да се добави към салати или да се готви със зеленчуци.