Автоматичните трансмисии бързо завладяха пазара и много шофьори вече са забравили как да използват ръчна скоростна кутия. Въпреки това, някои въпроси, свързани с работата на автоматичните трансмисии, все още остават актуални и шофьорите активно ги обсъждат. Една от спорните теми се отнася до последствията от преместването на селектора на скоростната кутия в друга позиция по време на шофиране. Нека да разберем до какво може да доведе това действие в зависимост от съпътстващите фактори.
Стандартните правила за работа на автоматичните трансмисии предполагат, че режимите на работа на трансмисията трябва да се превключват на място. Често това правило може да се намери в ръководството за експлоатация на автомобила, но производителят не говори за последствията от неспазването му или използва общи фрази. В този случай водачът може случайно да премести селектора на предавките в друга позиция, докато автомобилът се движи, и в този случай възниква въпросът относно по-нататъшните действия.
По правило с гореописания проблем се сблъскват шофьори, които току-що са преминали от ръчна към автоматична скоростна кутия. Навикът за ръчно превключване на предавките може да се запази доста дълго време, така че съществува риск от преместване на селектора в друга позиция, докато колата се движи. В настоящата ситуация няма нужда да се паникьосвате, тъй като трябва да оцените настоящата ситуация. Спазването на правилната последователност от действия ще помогне да се избегнат негативни последици за предаването.
Първите производствени автоматични трансмисии нямаха никаква защита срещу неволно превключване на предавките по време на шофиране. Такива агрегати могат да бъдат намерени на автомобили, произведени преди края на 80-те години, въпреки че сега са изключително редки по пътищата. Тези скоростни кутии трябваше да бъдат върнати в режим „D“ (Drive) възможно най-бързо. В противен случай компонентите на трансмисията ще бъдат подложени на повишено износване, особено ако задната предавка бъде включена случайно.
Оттогава скоростните кутии са оборудвани със системи за защита в огромен мащаб. Ако по време на шофиране случайно се превключи режимът на предаване, водачът трябва да разбере къде точно е преместил селектора. В зависимост от това е лесно да се определи по-нататъшният алгоритъм на действията.
Случайното превключване на автоматичната скоростна кутия в режим „P“ по време на движение на автомобила е малко вероятно, тъй като е отделено от „D“ с още една позиция. Ако това се случи, водачът просто трябва да върне селектора на „Шофиране“ – няма нужда да намалява скоростта. В по-голямата част от съвременните автоматични трансмисии електрониката няма да даде команда за заключване на трансмисията, така че грешката няма да повлияе на трансмисията по никакъв начин. Ако това се случи, бързото връщане към режим „D“ ще избегне значително износване.
Подобна е ситуацията с неутрален („N“). Тук механичната блокировка изобщо не се използва при никоя автоматична скоростна кутия, така че няма нужда да бързате да се върнете към „Drive“. Но редовното шофиране на неутрална предавка също не е добра идея, тъй като това противоречи на препоръките за работа с автоматична трансмисия. Не си струва да се движите по инерция, така че при първа възможност трябва да се върнете в позиция „D“.
Ако случайно включите задна предавка, препоръчително е да продължите по различен начин. Благодарение на вградената защита, преместването на селектора в положение „R“ няма да повлияе на работата на трансмисията, но може да се задейства при следващо спиране. Ето защо шофьорът не трябва да забравя за текущата ситуация. Ако това е възможно, трябва да върнете селектора в позиция „D“, докато шофирате. В противен случай трябва да спрете на безопасно място и след това да превключите скоростната кутия на Drive.