В древността под леглото се е разпръсквала сол – имало е разпространено поверие, че така човек може да се предпази от зли духове, лоши сънища и тревожни мисли, за да има хармония в къщата, под всяко легло се хвърляла щипка сол, точно до таблата.
Методът работи и днес и остава актуален. Тези, които го използват, твърдят, че се чувстват бодри и активни сутрин.
Солта е специален минерал. Смята се, че това е един вид „енергиен капан“ за отрицателна енергия, която може да влезе в къщата. Солта като магнит привлича към себе си всичко негативно, което се е натрупало в пространството през деня и почиства аурата в помещението.
Затова солницата, в която съхранявате сол за храна, трябва да е покрита с капак. Това предотвратява натрупването на негативизъм в солта.
Не е необходимо да поръсвате сол на пода под леглото, както се правеше в старите времена. Можете да разредите няколко лъжици в чаша вода и да поставите контейнера под леглото или на нощното шкафче в главата на главата. Самият човек е 80% вода, така че този метод може да бъде по-ефективен.
Смята се, че негативността е концентрирана в мислите – и чаша вода привлича всички негативни емоции върху себе си. Сутрин такава вода трябва да се изхвърли в тоалетната, чашата да се измие добре, а вечерта да се налее нова вода.
На солта отдавна се придава значение. Гостите били посрещани с хляб и сол, а ъглите на къщата били поръсвани с него, за да се предпазят от зли духове. Третирането на това като суеверие или полезен трик е личен въпрос за всеки. Трикът е много лесен за изпълнение, така че е лесно да се опита.
Какво имаме предвид, когато казваме: „Изядох тон сол с него“ ? С тази фраза подчертаваме не само дългосрочно познанство с човек, но и пълно доверие в него. Освен това имайте предвид, че степента на интимност и доверие се измерва не с хляб, захар или картофи, а със сол.
Фразата „хляб и сол“ се използва по целия свят като пожелание за добро. В древни времена, когато хората са се покланяли на боговете, солта винаги е била част от жертвоприношението и е била свещена.
Хората отдавна са забелязали, че солените храни не гният дълго време. Поради това се превърна в символ на издръжливост и надеждност. В библейски времена, когато хората искали да сключат договор или споразумение, те го правели, докато ядат със сол като символ на сигурност. Ето защо в Библията има израза „договор за солта“.
И евреите, и мюсюлманите вярват, че солта предпазва от злото око. Новородените се натривали със сол, за да ги предпазят от зло. Смята се, че обичаят да се слага малко сол върху езика на новородените или да се потапят в солена вода, за да се предпазят от щети, е съществувал много преди ритуала на кръщението.
Във Франция децата са били „осолени“ преди кръщение до 1408 г., когато този обичай е премахнат. Но в някои европейски страни, особено в Холандия, тази традиция се трансформира в друга – поставяне на сол в люлката.