На 31 август в църковния календар е Полагането на пояса на Пресвета Богородица . Този празник е свързан с скъпоценна християнска реликва – пояс, който според преданието Света Богородица изтъкала собственоръчно от камилска козина и го подарила на апостол Тома при възнесението си на небето.
Коланът е донесен в Константинопол от византийския император Аркадий (395-408 г.) и се съхранява в църквата „Света Богородица“, където е скрит от дъщерята на императора Пулхерия. Пет века по-късно, по време на управлението на император Лъв Философ (886-912), коланът е намерен и използван за излекуване на съпругата му Зоя, която страда от зъл дух.
След това коланът отново беше скрит в ковчега. През 14 век император Иван VI подарява пояса на манастира Ватопед на Света гора, където се съхранява и до днес. Днес коланът е разделен на три части, едната от които се съхранява в манастира Ватопед, втората в манастира в Трир (Германия), а третата в Грузия.
Този празник е в памет на чудесата и изцеленията, свързани с тази светиня, и е важно събитие за православните християни.
Какво не трябва да се прави на 31 август:
Не можете да се карате, да ругаете, да клеветите.
Конете не трябва да се впрягат и да се работи с тях.
Забранено е пиенето на алкохолни напитки.